Yjet po përgatiten për Çmimet e Akademisë të së dielës.

Ndryshe nga ceremonitë e fundit të ndarjes së çmimeve si Golden Globes, Baftas dhe Emmy, Oskaret u kanë kërkuar kandidatëve të marrin pjesë personalisht dhe jo nëpërmjet Zoom-it.

Këta janë 10 filmat e nominuar për çmimet Oscar 2021:

Borat Submissioning Moviefilm

Dorëzimi i ryshfetit të llahtarshëm në regjimin amerikan, që kombi i lavdishëm i Kazakistanit të merrte përfitime. Eshtë një film komedi komerciale e vitit 2020, e drejtuar nga Jason Woliner. Sacha Baron Cohen luan gazetarin imagjinarnë Kazakistan dhe personalitetin televiziv Borat Sagdiyev dhe Maria Bakalova si vajza e tij, Tutar, e cila do të ofrohet si nuse në atë kohë në SHBA. 

Judas and the Black Mesiah

Judas and the Black Mesiah është një film dramatik biografik amerikan i vitit 2021, në lidhje me tradhëtinë e Fred Hampton (luajtur nga Daniel Kaluuya), kryetari i kapitullit të Illinois të Partisë Black Panther në fund të viteve 1960 në Çikago.

Mank

Mank është një film rreth lajmeve të rreme (fake news), shkatërrimit ekonomik dhe një zgjedhjeje në të cilën një kandidat idealist socialist futet në 'karremin e Kuq' nga paraqitja e pasur dhe me ndikimin e keqinformimit. Nuk e tejkalon rezonancën e ditëve të sotme!

Ma Rainey’s Black Bottom

Eshtë një festë e tre artistëve dhe legjendave me ngjyrë në jetën reale. Eshtë këngëtarja blues, shpesh e referuar si "Nëna e Blues", emri dhe kënga e të cilës i japin titullit filmit. Theshtë autori, August Wilson i cili, i frymëzuar nga Rainey dhe epoka në të cilën ajo gjeti famë, hartoi lojën e tij të vitit 1984 rreth jetës së saj.

The Father

Anne (Olivia Colman) po humbet durimin me babanë e saj 80-vjeçar, Anthony (Anthony Hopkins), shëndeti i të cilit po zbehet, por që nuk pranon që një kujdestar të kujdeset për të. Ajo është duke lëvizur në Paris dhe duhet të sigurojë kujdesin ndaj ndërsa është larg, kështu që para se të largohet duhet të gjejë dikë që do ta durojë atë. Për Anthony, jeta është bërë një burim konfuzioni gjithnjë çorientues dhe në një goditje mjeshtërore, shkrimtari-regjisor Florian Zeller (i cili krijoi prodhimin origjinal të skenës) tregon historinë nga sytë e tij ndërsa personazhet dhe vendndodhjet zhvendosen dhe ne bëhemi ashtu si ai.

Minari

Ka përvojën e emigrantëve dhe fëmijëve të tyre, veçanërisht me origjinë aziatike. Ekziston ndjesia se si është të rritesh në Amerikën rurale, veçanërisht nëse nuk je i bardhë dhe komuniteti dominues përreth jush është. Ka çudira të bashkësive fetare amerikane. Ka betejën për të mbajtur një ëndërr rinore dhe një martesë në kohë të vështira. Dhe shumë më tepër, gjithashtu.

Nomadland

Tregon një histori zbuluese të errësirës së ekonomisë amerikane - e cila paralajmëron të ardhmen e pasigurt, që mund të presë shumë më tepër nga ne. Në të njëjtën kohë, ajo feston qëndrueshmërinë dhe kreativitetin e jashtëzakonshëm të njerëzve që kanë hequr dorë nga rrënjosja e zakonshme për të mbijetuar, por nuk kanë hequr dorë nga shpresa.

One Night in Miami…

Në një natë të pabesueshme në 1964, katër ikona të sporteve, muzikës dhe aktivizmit u mblodhën për të festuar një nga shqetësimet më të mëdha në historinë e boksit.

Promising Young Woman

Eksplorimi i efektit domino të traumës, fajit dhe hakmarrjes, është një komedi e zhytur në mendime, me stil, me errësirë ??dhe, guxoj të them argëtim.

Sound of Metal 

Ndjek udhëtimin e Ruben, një baterist 'punk' që fillon të humbasë dëgjimin e tij dhe duhet të përshtatet me një realitet të ri. Megjithëse premisa mund të dalë si një histori e trishtë në fillim, filmi paraqet një portret shumëplanësh të dikujt që lundron në pasionin e tij. Duke arritur përtej përvojës së aftësisë së kufizuar, "Sound of Metal" tregon historinë e kërkimit të kuptimit në jetë dhe luftimin përmes trazirave dhe varësisë.

The Trial of Chicago 7

Një grup protestuesish anti Luftës së Vietnamit të akuzuar për komplot dhe kalimin e linjave shtetërore me synimin për të nxitur trazira në Konventën Kombëtare Demokratike 1968 në Çikago.