Panackes janë të preferuara nga të gjithë dhe jo vetëm për vaktin e mëngjesit. Petullat e ëmbla që duken dhe aq bukur për një foto në Instagram nuk janë aq të vështira sa e kishit menduar për t’u përgatitur. Recetën e shpjegon me detaje Mirela Andoni, e cila si përbërës special ka zgjedhur boronicat.

Përbërësit që ju duhen:

• 2 vezë
• 200ml qumësht
• 300 g miell që fryhet vetë
• 50g gjalpë i tretur
• 50 g sheqer
• Boronica
• 1 bustinë vanilje
• Pak kripë

Mënyra e përgatitjes:

Përzieni vezët, sheqerin, qumështin dhe gjalpin në blender. Shtoni miellin edhe pak kripë, në fund boronicat. I skuqni në tigan të lyer me pak gjalpë. Po, kaq e thjeshtë!

Për t’i shijuar mund t'i shoqëroni me pak gjalpë, mjaltë dhe qumësht.

Ju bëftë mirë!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Papare ? Mirela Andoni (@papare_thebeautyofsmallthings)