Ambasada shqiptare në Izrael është rrezikuar nga një sulm me raketa nga Hamasi mesditën e sotme. Kjo bëhet e ditur nëpërmjet një postimi në Twitter nga ambasada, ku thuhet se raketat e Hamas-it sulmuan shumë pranë ndërtesës së Ambasadës Shqiptare, që fatmirësisht nuk është prekur.

Në postim, Ambasada shprehet e shqetësuar për sulmet e Hamas-it ndaj Izraelit, ku thekson se civilët nga të gjitha anët duhet të mbrohen dhe se kjo situatë konfliktuale mes dy vendeve, duhet të qetësohet.

Viktimat në Rripin e Gazës janë më shumë se 140, mes tyre 31 të mitur dhe 20 gra. Që nga fillimi i konfliktit, Hamas dhe organizata të tjera fundamentaliste kanë qëlluar mbi 2300 raketa dhe predha në drejtim të Izraelit, 90% e të cilave janë ndaluar nga sistemi i Kupolës së Hekurt. Ndërkohë nga Izraeli në drejtim të Hamasit janë hedhur të paktën 660 raketa.