Jesse Tyler Ferguson, i cili u bë i famshëm për rolin e tij si Mitchell nga seriali "Modern Family", kohët e fundit mësoi gjatë një ekzaminimi të rregullt mjekësor se ai u diagnostifikua me kancer të lëkurës.

Pas mesazhit të tij, ndjekësit reaguan duke i uruar më të mirën.

"Vetëm për t'ju kujtuar që të shkoni te mjeku rregullisht. Tek dermatologu veçanërisht, nëse keni lëkurë të zbehtë si unë. Këtë herë, është kanceri i lëkurës… Por nuk është shumë shqetësuese, kalon me kohën, do të jem mirë. Vetëm se tani duhet të përdor shumë krem dielli”- ka shkruar aktori.

Nga ana tjetër, kanceri i lëkurës prek një në pesë persona në Amerikë. Simptomat përfshijnë parregullsi në lëkurë, “vija” të errëta në thonjtë, si dhe probleme me shikimin që mund të tregojnë melanomën e syrit.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jesse Tyler Ferguson (@jessetyler)

Dr. Samer Jaber, gjithashtu një dermatolog, u thotë pacientëve të tij në Washington Square Dermatology të përdorin krem dielli çdo ditë në të gjithë fytyrën.

"Ne e dimë përdorimin e rregullt të kremit kundër diellit në fytyrë parandalon kancerin e lëkurës dhe është i shkëlqyeshëm për anti-plakjen, duke parandaluar rrudhat dhe ndryshimin e ngjyrave në fytyrë", tha ai, duke shtuar se është gjithashtu e rëndësishme të vishni SPF në ditë jo me diell që nga UVA rrezet mund të depërtojnë në re dhe dritare.

Kremi kundër diellit duhet të jetë së paku me SPF 30, një spektër i gjerë që mbron si nga UVA ashtu edhe nga Rrezet UVB dhe rezistente ndaj ujit.

Përveç kremit për diell, Shoqata Amerikane e Dermatologjisë sugjeron të kërkosh hije kur është e përshtatshme si dhe të veshësh rroba mbrojtëse ndaj diellit, përfshirë kapele, mëngë të gjata dhe syze dielli.