“Euro 2020” ka ngritur siparin në Romë mbrëmjen e sotme me një ceremoni madhështore nga stadiumi “Olimpico” në Romë, kombinuar me performancat virtuale. Ata që do të shkelmojnë topin e parë të këtij kompeticioni madhështor do të jenë italianët pritës dhe turqit.

Evenimenti i shtyrë për një vit dhe ipritur me padurim nga tifozët e sportdashësit, u organizua një ceremoni spektakolare. Ata që pritën tifozët ishin dy ikonat e futbollist kryeqytetas, Françesko Toti dhe Alesandro Nesta, respektivisht ish-kapitenët e Romës dhe Lacios.

Dy kampionët e botës udhëhoqën turmën dhe ndoqën një trajektore të një topi futbolli që dy kampionët e botës në vitin 2006 lëshuan në qiell së bashku me 14-16 mijë spektatorët. Në të njëjtën kohë mbi kokat e tyre dhe mbi qiellin e stadiumit “Olimpico” kaluan me shpejtësi dhe me lëvizje akrobatike “Shigjetat Trengjyrëshe”, skuadra ushtarake e forcave ajrore, e cila ngjyrosi qiellin me flamurin italian.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rompipallone.it (@rompipallone.it)

Ndërkohë, në fushën e lojës nuk munguan dhe banda muzikore e Policisë së Shtetit italian, me uniformën historike, të cilët teksa luajtën notat e tyre, panë në të njëjtën kohë edhe ngritjen në qiell të 24 topave gjigantë, simboli i çdo kombëtareje pjesëmarrëse në “Euro 2020”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by la la fenti (@lalafenti)

Prezent ishte edhe Andrea Bocceli, i cili këndoi arien e Turandotit, “Nessun dorma”, ndërsa 24 topat gjigantë krijuan një top të vetëm, si simbol për shpitin e bashkuar të “Euro 2020”, gjatë kësaj periudhe ende të vështirë për botën, përpara se në qiell të shpërthenin edhe fishekzjarrë shumëngjyrësh, mbi çatinë “Olimpico”.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by UEFA EURO 2020 (@euro2020)

Ceremoni vijoi edhe me himnin “We are the people”, një këngë e krijuar nga Martin Garriks, Bono dhe The Edge, të cilët performuan virtualisht, duke bashkuar emocionet e fansave në shumë vende të botës.