Katër burra u gjetën të vdekur brenda një rimorkio të shtunën, gjatë festivalit të muzikës në Michigan. Policia beson se është një rast i ekspozimit të monoksidit të karbonit.

Dy burra të tjerë brenda rimorkios u dërguan në një spital pasi i gjetën në vendngjarje pa ndjenja.

Dyshja ishin në gjendje kritike dhe po trajtohen për helmim akut me monoksid karboni, tha policia.

Zyrtarët e urgjencës morën një telefonatë rreth orës 1:27  të shtunën në lidhje me njerëzit që nuk po shafqeshib në një kampim në Woodstock Township gjatë Festivalit të Kuajve më të Shpejtë, një festival shumë-ditor i muzikës country.

"Telefonuesi ishte mik i 6 personave dhe u shqetësua kur nuk kishte dëgjuar prej tyre," tha policia.

Policia po heton "incidentin tragjik" si ekspozim i dyshuar ndaj monoksidit të karbonit nga një gjenerator që ndodhej pranë rimorkios së udhëtimit.