Shumica prej nesh ka menduar ta ndalojë konsumimin e kafesë në një moment të jetës. Po përveç ‘humbjes’ së energjisë së mëngjesit pa kafe, mund të humbasim edhe disa vlera në flokët tanë.

Siç duket, kafeja mund të bëjë shumë më tepër sesa t'ju ndihmojë të ngriheni nga shtrati në mëngjes.

Dikush e ka zbuluar se se çfarë mund të ndodhë me flokët tuaj nëse vendosni të hiqni dorë nga pirja e kafesë.

1.Ngadalësohet rritja e flokëve

Nëse jeni duke u përpjekur të rritni flokët tuaj më shpejt, pirja e një filxhani kafe në ditë mund t’ju ndihmojë. Kafeina sulmon dihidrotestosteronin - një hormon që mund të shkaktojë humbje të flokëve. Ndihmon gjithashtu qelizat e flokëve në prodhimin e më shumë përbërjeve organike që ndihmojnë flokët kur janë në fazën aktive të rritjes.

2. Flokët humbasin shkëlqimin

Ndërsa aplikimi i serumeve dhe kondicionerëve të flokëve mund t'ju ndihmojë në rikuperimin e flokëve të dëmtuar, ato sigurojnë vetëm rezultate të përkohshme. Përveç shumë përfitimeve të tjera shëndetësore, pirja e kafesë gjithashtu mund t'i japë jetë flokëve ‘të shurdhër’. Për shkak se kafeina rrit qarkullimin e gjakut, ndihmon në shpërndarjen e lëndëve ushqyese në rrënjët e flokëve, duke i bërë fijet tuaja me shkëlqim natyror.

3. Shmang rënien e flokëve dhe majat e ndara

Përveç që ju mban zgjuar në mëngjes, kafeja mund të forcojë flokët tuaj . Rritja e rrjedhjes së gjakut në lëkurën e kokës parandalon që gjëndrat e flokëve të dobësohen, duke parandaluar rënien e flokëve dhe duke i bërë flokët tuaj më të butë dhe më të fortë.

4. Ndihmon në volumin e flokëve

Ndërsa shumica e produkteve për kujdesin e flokëve që përmbajnë kafeinë vetëm mund t’i bëjnë flokët të duken më të plota, pirja e kafesë në të vërtetë ndihmon që kimikati të arrijë në gjëndrat e flokëve. Për shkak se kafeina përmirëson rrjedhën e gjakut, ajo gjithashtu ndihmon që flokët të bëhen më të trashë dhe më të plotë.

5. Flokët tuaj mund të bëhen të pabindur

Edhe pse lloji i flokut përcaktohet kryesisht nga gjenetika, zakonet e ngrënies dhe pirjes gjithashtu mund të ndikojnë në cilësinë e flokëve tuaj. Përveç që i bën flokët më të fortë dhe me shkëlqim, kafeina mund t'ju ndihmojë të ‘menaxhoni’ flokët e pabindur.