Lojërat Olimpike të “TOKIO 2020” kanë nisur dje, më 23 korrik dhe do të zgjasin deri më 8 gusht. Një arritje të madhe shënoi dje Kosova, pasi xhudistja Distria Krasniqi ka mundur të sigurojë medaljen e artë.

Krasniqi mundi në finale japonezen Funa Tonaki.

“Kosova fiton! Kemi medaljen e parë olimpike nga Lojërat Olimpike Tokio 2020. Distria Krasniqi i solli të artën vetes dhe gjithë vendit tonë, duke na bërë krenarë,” –njoftoi Komiteti Olimpik i Kosovës.

Kjo është medalja e dytë olimpike për Kosovën, pas asaj të Majlinda Kelmendit në Rio 2016.