Një shpërthim vullkanik në La Palma në Ishujt Kanarie, në Spanjë ka shkatërruar shtëpitë dhe ka detyruar rreth 5,500 banorë të evakuohen.

Lava nga vullkani Cumbre Vieja ka rënë drejt greminës që nga shpërthimi i së dielës, duke shkatërruar gjithçka përpara saj.

Zyrtarët lokalë thanë se rreth 100 shtëpi janë shkatërruar deri më tani.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez fluturoi në La Palma të dielën për të mbikëqyrur ekipet e shpëtimit.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Revista | CLASS | MAGAZINE (@revistaclass_)

Sanchez tha se autoritetet po monitorojnë nga afër zjarret që mund të fillojnë nga djegia e lavës. Rojet ushtarake dhe civile janë vendosur për të ndihmuar.

"Lava nuk la pas absolutisht asgjë," tha kryebashkiaku lokal Sergio Rodriguez për transmetuesin spanjoll TVE, duke shtuar se banorët nuk do të ktheheshin në shtëpi për një kohë të pacaktuar.