Një lëkundje e fortë është ndjerë disa minuta më parë në Shqipëri. Sipas matjeve paraprake, bëhet fjalë për një tërmet me magnitudë 5.

Sipas EMSC epiqendra e tëmetit ka qënë 6 km largësi nga qyteti i Lezhës dhe thellësia e tij ka qënë 10 km. Deri më tani nuk raportohen dëme materiale.

Sipas raportimeve lëkundjet janë ndjerë edhe në Tiranë.