I fejuari i vlogeres Gabby Petito, e cila u gjet e vrarë javë më parë, Brian Laundrie është gjetur i pajetë.

Eshtrat e gjetura në një park në Florida të mërkurën janë konfirmuar nga FBI se i përkasin të Laundrie-t. Familja e tij ka kërkuar privatësi në këtë moment të vështirë për ta.

Laundrie, i cili ishte një person me interes për vdekjen e Gabby Petito-s, u kthye në Florida muajin e kaluar nga një udhëtim i përbashkët pa partneren e tij. Trupi i saj u gjet më vonë në Wyoming, ku çifti kishte qenë duke udhëtuar.

Të mërkurën, zyrtarët thanë se mbetjet e Brian ishin zbuluar në një pjesë të parkut që deri vonë kishte qenë nën ujë. Gjatë kontrollit u gjetën edhe sende të tjera, duke përfshirë një çantë shpine dhe një fletore që i përkisnin atij.

Në një konferencë të shkurtër për shtyp të enjten, Sherifi i Qarkut Lee Carmine Marceno vlerësoi zyrtarët për punën në "kushte të pabesa" në park. Ai e përshkroi vendin si të mbushur me gjarpërinj dhe krokodila.

"Këto zona janë të mëdha dhe janë të mbuluara nga uji," u tha ai gazetarëve të mbledhur jashtë parkut të mbyllur.