Hailey Bieber është shumë e përfshirë dhe e zemëruar për vdekjen aksidentale të Halyna Hutchins në setin Rust.

Alec Baldwin, producenti i filmit dhe autori i ngjarjes, është xhaxhai i modeles 24-vjeçare. Hailey shprehu ngushëllimet e saj për të prekurit nga tragjedia, e cila la të vdekur kineasten dhe të plagosur regjisorin Joel Souza.

"Dua të shpreh gjithë dashurinë time familjes së Halyna Hutchins. Kjo është një tragjedi vërtet e paimagjinueshme dhe shkatërruese," shkroi Bieber në Instagram Story të premten. "Nushëllimet e mia janë gjithashtu me Joel Souza, të cilit i uroj shërim të shpejtë."

Los Angeles Times raporton se, para vdekjes së saj, një numër i madh operatorësh  dhe ndihmësit e tyre u larguan nga grupi në shenjë proteste ndaj kushteve të lodhshme të punës, orëve të gjata dhe udhëtimeve të gjata.

Protokollet e sigurisë – përfshirë inspektimet e armëve – nuk u ndoqën rreptësisht, thanë burimet për median. LA Times raportoi gjithashtu se tre anëtarë të ekuipazhit thanë se ishin të shqetësuar për shkarkimet e mëparshme aksidentale të armëve.