Sot ju prezantojmë disa cannelloni që do t'ju magjepsin me aromën dhe kremin e hollë.

Pak më ndryshe nga ato tradicionalet, këto kaneloni kanë, përveç mishit të grirë të derrit dhe viçit, qepë, copa proshute York, ullinj jeshil, domate të skuqura dhe gjethe borziloku të copëtuara. Gjithashtu, në vend të beshamelës, kane krem të lëngshëm.

Shumë të lehta për t'u bërë dhe disi argëtuese, cannelloni-t janë perfekte për t'u shërbyer në një rast si nata e fundit e vitit pasi gjithmonë japin një prekje feste në tryezë.

Përbërësit:

12 makarona për cannelloni

150 gram mish viçi i grirë

150 gram mish derri të grirë

1 qepë

50 gram proshutë York

4 lugë domate të skuqura

Vaj ulliri

3 lugë gjelle ullinj jeshil pa bërthamë

3 degë borzilok

1 decilitër krem i lëngshëm

75 gram djathë emmental i grirë

Kripë

Piper

1. Përgatisni qepën, ullinjtë dhe borzilokun.

Qëroni qepën dhe kulloni ullinjtë nga lëngu i tyre i konservimit. Pritini të dyja. Lani borzilokun, rezervoni disa gjethe për të dekoruar dhe copëtoni pjesën tjetër. Prisni edhe proshutën York në copa shumë të vogla.

2. Gatuani mbushjen

Kaurdisni qepën në një tigan të gjerë me 2 lugë vaj, për 2 ose 3 minuta. Shtoni mishin e grirë, proshutën dhe ullinjtë, kripë dhe piper, dhe i kaurdisni për 10 minuta. Shtoni domaten dhe borzilokun e grirë dhe i kaurdisni edhe për 10 minuta të tjera.

3. Gatuani makaronat dhe mbushini

Ziejini makaronat në ujë me kripë në kohën e treguar në paketim; kullojini dhe i shtroni në një letër kuzhine. Shpërndani në to mbushjen e mëparshme.

4. Shërbeni canelloni-t

Kanelonet i vendosim ne nje tepsi, u hedhim sipër kremin, i spërkasim me djathin e grirë dhe i lëmë në furrë derisa djathi të shkrihet dhe sipërfaqja të marrë ngjyrë kafe të artë. Dekorojini me borzilok dhe shërbejeni menjëherë.