Një këngëtare e muzikës popullore nga Republika Çeke ka ndërruar jetë pasi u infektua qëllimisht me Covid.

Hana Horka, 57 vjeçe, ishte e pavaksinuar dhe kishte postuar në rrjetet sociale se po shërohej pasi rezultoi pozitive, por vdiq dy ditë më vonë. Djali i saj, Jan Rek, tha për BBC se ajo u infektua me qëllim kur ai dhe babai i tij, të cilët janë të dy plotësisht të vaksinuar, u infektuan me Covid gjatë Krishtlindjeve. Por ai tha se nëna e tij kishte vendosur të mos qëndronte larg tyre, duke preferuar të ekspozohej ndaj virusit, në mënyrë që ajo të mund të merrte një leje rikuperimi për të hyrë në vende të caktuara.

Dëshmia e vaksinimit, ose e kalimit të virusit muajt e fundit, kërkohet në Republikën Çeke për të hyrë në shumë ambiente sociale dhe kulturore, duke përfshirë kinema, bare dhe kafene.

Nëna e tij ishte anëtare e një prej grupeve më të vjetra folklorike çeke, Asonance. Ajo kishte dashur të infektohej me Covid në mënyrë që të kishte më pak kufizime në lëvizjen e saj. Dy ditë para se të vdiste, ajo shkruante në rrjetet sociale se po shërohej.

“Tani do të ketë teatër, sauna, koncert”, -shkruante ajo.

Të dielën në mëngjes, ditën kur vdiq, Horka tha se ndihej më mirë dhe ishte veshur për të shëtitur. Por më pas filloi të ndiente dhimbje shpine, kështu që shkoi të shtrihej në dhomën e saj të gjumit.

“Për rreth 10 minuta gjithçka përfundoi”, tha djali i saj. "Ajo u mbyt për vdekje".

Megjithëse ishte e pavaksinuar, Jan Rek theksoi se nëna e tij nuk besonte në disa nga teoritë më të çuditshme të konspiracionit rreth vaksinave kundër Covid.

"Filozofia e saj ishte se ajo ishte më mirë me idenë e infektimit me Covid sesa me vaksinimin. Jo se ne do të na vendosnin mikroçipe apo diçka të tillë," tha ai.

Nuk kishte kuptim të përpiqeshim ta diskutonim këtë çështje me të pasi thjesht bëhej shumë emocionale, shtoi ai. Rek shpresonte se duke treguar historinë e tij mund t'i bindte të tjerët të vaksinoheshin.

Burimi: BBC