Është zyrtarisht një dritë jeshile: "Squid Game", hiti i Netflix-it i vitit 2021, do të ketë një sezon të dytë.

Në intervistën e fitimeve të tremujorit të katërt të Netflix 2021, CEO dhe shefi i përmbajtjes Ted Sarandos, u pyet nëse do të kishte një sezon të dytë të dramës së dhunshme të mbijetesës në Korenë e Jugut, që rezultoi të ishte seriali numër 1 televiziv më i shikuar i kompanisë.

"Absolutisht," u përgjigj Sarandos. "Universi i 'Squid Game' sapo ka filluar."

Ai e vendosi "Squid Game" si një nga ekskluzivitetet argëtuese të Netflix, të cilat kompania i sheh se kanë potencial rritjeje jashtë shërbimit kryesor të transmetimit.

“Ka pasur kaq shumë presion, kaq shumë kërkesa dhe kaq shumë dashuri për një sezon të dytë. Kështu që pothuajse ndihem sikur nuk na lini zgjidhje!” -tha krijuesi i "Squid Game" Hwang Dong-hyuk për AP vjeshtën e kaluar. “Por unë do të them se me të vërtetë do të ketë një sezon të dytë. Është në kokën time tani. Aktualisht jam në procesin e planifikimit.”

Hwang tha gjithashtu se aktori kryesor Lee Jung-jae do të kthehet si personazhi kryesor i "Squid Game", Seong Gi-hun.

"Squid Game" është shfaqja më e madhe televizive e Netflix dhe bëri histori në Screen Actors Guild Awards 2022 duke u bërë seriali i parë joanglisht dhe seriali i parë korean që mori nominime.

Përveç kësaj, "Squid Game" fitoi tre çmime Golden Globe, duke përfshirë dramën më të mirë televizive dhe i dha O Yeong-su një trofe aktori dytësor. Shfaqja mori gjithashtu tre nominime për Çmimet Critics Choice dhe u shpall fituese e çmimit Gotham për serialet e reja.

Netflix pagoi 21.4 milionë dollarë për sezonin e parë të "Squid Game" dhe ka vlerësuar se seriali do të sjellë 891 milionë dollarë, sipas të dhënave të brendshme konfidenciale që u zbuluan në Bloomberg.