Kanye West pretendon se ndaloi publikimin e një kasete të dytë seksuale të Kim Kardashian dhe Ray J.

Ai tha gjatë një interviste me Jason Lee të "Hollywood Unlocked" se, pavarësisht nga divorci i tij nga Kardashian, ai i bëri asaj nderin më të madh dhe ia ktheu kasetën.

“Shkova dhe e mora vetë laptopin nga Ray J atë natë”, tha West gjatë intervistës, e cila u publikua të hënën. “E takova këtë burrë në aeroport, u ktheva dhe ia dorëzova në orën 8 të mëngjesit.”

West më tej rrëfeu se Kim u lehtësua aq shumë kur pa laptopin saqë shpërtheu në lot.

“Ajo qau kur e pa. E dini pse qau kur e pa në laptop? Sepse tregon sa shumë është përdorur ajo”, tha reperi. "Kjo përfaqëson se sa shumë njerëzit nuk e donin atë, dhe ata thjesht e shihnin atë si një mall."

Një zëdhënës i Kardashian konfirmoi se kishte një laptop, por mohoi ekzistencën e ndonjë përmbajtjeje të qartë.

“Kompjuteri dhe hard disku i siguruar supozohej të përmbanin videon origjinale dhe çdo pamje të papublikuar. Pas shqyrtimit, nuk kishte asgjë seksuale të papublikuar, vetëm pamjet në aeroplan në rrugën për në Meksikë dhe pamjet në një klub dhe restorant në të njëjtin udhëtim”, thuhet në deklaratë. “Kim mbetet e patundur në besimin e saj se nuk ka asnjë kasetë të dytë të re që ekziston. Pas 20 vitesh, ajo me të vërtetë dëshiron ta lërë pas këtë kapitull dhe të fokusohet në gjërat pozitive që vazhdon të bëjë si nënë, sipërmarrëse dhe avokate për reformën në drejtësi.”

Një burim tha gjithashtu për Page Six se Kardashian u bë shumë emocionale kur Kanye u kthye me kompjuterin dhe hard diskun.

“Kim ishte dhe ende është vërtet mirënjohëse për Kanye-n për kthimin e saj,” ndau burimi i Page Six. Kaseta i shkaktoi shumë dhimbje dhe vazhdon ta ndjekë edhe sot e kësaj dite. Edhe pse nuk janë më bashkë si çift, ata mbeten të lidhur me të njëjtat shqetësime se si kjo përmbajtje që vazhdon të përdoret kundër saj do të ndikojë në katër fëmijët e tyre të vegjël në të ardhmen.”

Kardashian u bë e famshme pasi videoja seksuale e saj dhe e të dashurit të atëhershëm Ray J u publikua në vitin 2007. Menjëherë pas kësaj, ajo dhe familja e saj sollën "Keeping Up With the Kardashians".

Në shtator 2021, ish-menaxheri i Ray J, Wack 100, tha në një podcast se kishte pjesën e dytë të kasetës famëkeqe të seksit, por avokati i Kim, Marty Singer, i hodhi poshtë pretendimet si një përpjekje e dëshpëruar për vëmendje.

Ray J gjithashtu reagoi duke thënë se thashethemet për një kasetë të dytë seksuale "nuk janë të lezetshme".