Gjithçka që duam në këto ditë të nxehta është një akullore për të na freskuar. Dhe a ka më mirë sesa ta përgatisësh vetë në shtëpi? Mirela Andoni ka ndarë një recetë të shpejtë me vetëm 3 përbërës për të përgatitur lehtësisht akulloren tuaj.

Përbërësit që ju duhen:

1 lt pana ëmbëlsire

300 gr qumësht i kondesuar

500 gr luleshtrydhe

Pak vanilje nëse dëshironi, sepse i shkon shumë

Mënyra e përgatitjes:

Rrihni panën e ftohtë disa çaste derisa të marrë formë. Shtoni qumështin e kondesuar, vaniljen dhe luleshtrydhet e bëra pure. I përzieni mirë edhe i vendosni në tasa. Pas 30 minutash në ngrirje e përzieni dhe vendoseni në ngrirje përsëri. Pas 30 minutash të tjera duhet ta përzieni përsëri, sepse kjo gjë nuk lejon të krijohen kristale. Ose nëse keni makinerinë e akullores, vendoseni aty edhe bëni procesin e ngrirjes.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Papare ? Mirela Andoni (@papare_thebeautyofsmallthings)