Nëse keni të bëni me acarim ose irritim të vazhdueshëm pas depilimit, atëherë këto metoda natyrale mund t’ju vijnë në ndihmë:

Scrub me sheqer: Një pastrim i thjeshtë me sheqer i bërë në shtëpi mund të ndihmojë në zbutjen e acarimit dhe parandalimin e formimit të qimeve të rritura. Për tkëtë mjafton të përzieni gjysmë filxhani sheqer me gjysmë filxhani vaj kokosi ose ulliri. Aplikoni një sasi të vogël në zonën e prekur dhe pastroni butësisht në një lëvizje rrethore.

Aloe vera: Nëse keni një bimë aloe vera, gjithçka që duhet të bëni për të të përfituar nga vlerat e saj ushqyese është të merrni një pjesë të gjethes së saj. Aplikoni esencën e bimës direkt në zonën e prekur dhe masazhoni butësisht masën në lëkurën tuaj për të qetësuar inflamacionin. Ju mund ta bëni këtë deri në tre herë në ditë.

Vaj esencial i pemës së çajit: Vaji i pemës së çajit gjithashtu mund të qetësojë lëkurën e depiluar. Vaji ka më shumë gjasa të bllokojë poret në ditën e parë ose dy pas depilimit, kështu që përdoreni këtë ilaç vajor për një acarim të lëkurës suaj.  Ju duhet të holloni vajin esencial të pemës së çajit me një bartës, si vaj ulliri ose kokosi, përpara se ta aplikoni në lëkurën tuaj. Shtoni 10 pika vaj bartës për çdo 1 pikë vaj të pemës së çajit.

Mbani parasysh: Testoni për alergji me një copë vaji të holluar të pemës së çajit në krahun tuaj. Nëse nuk ka reagim brenda 24 orëve, do të thotë se mund ta përdorni pa problem. Ju mund ta aplikoni tretësirën e holluar në zonën e prekur deri në tre herë në ditë.

Uthull molle: Uthulla e mollës është një tjetër antiseptik natyral me efekte pozitive për irritimet e lëkurës. Në një copë pambuku vendosni uthull molle dhe aplikojeni në lëkurë deri në tre herë në ditëpër të përshpejtuar efektin.

Menjëherë pas depilimit:

Aplikoni një kompresë të ftohtë ose bëni një dush të freskët për të reduktuar irritimin dhe ndjeshmërinë. Shmangni banjat ose dushet e nxehta.

Vishni veshje të lirshme për të shmangur fërkimin dhe acarimin.

Shmangni produktet dhe kremrat me parfum, të cilat mund të irritojnë lëkurën.

Shmangni aktivitetin e tepërt për 24 orë pas depilimit. Djersa mund të irritojë lëkurën e sapodepiluar.

Një deri në dy ditë pas depilimit:

Vazhdoni të vishni veshje të lirshme për të reduktuar fërkimin.

Vazhdoni të shmangni vajrat dhe kremrat e parfumuar. Ju mund të aplikoni xhel të butë, si aloe vera, për të ndihmuar në zbutjen e lëkurës sipas nevojës./ Healthline/