Me siguri keni dëgjuar më parë atë shprehjen: "Të gjithë kemi nevojë për gjumin e bukurisë", ndërkohë që rrotulloheni poshtë çarçafëve dhe shijoni gjumin e plotë pas një dite të lodhshme pune. Por a mënyra për të ngadalësuar shenjat e plakjes gjatë natës. Së pari: a shkakton gjumi rrudha?

Po, mundet! Sipas Debra Jaliman, dermatologe e New York City dhe autore e Skin Rules duke fjetur në një mënyrë të tillë që fytyra juaj të vihet në kontakt me jastëkët e pambukut si në anën tuaj ose në stomak mund të krijohen në fytyrë linjat e gjumit të cilat janë të dukshme në ballë dhe në faqet tuaja.

Rrudhat shkaktohen nga humbja e kolagjenit dhe elasticitetit, gjë që redukton vëllimin e lëkurës. Por, duke aplikuar presione të përsëritura (të tilla si fjetja me anën e fytyrës tuaj në një jastëk) ose lëvizjet e muskujve (si qeshja) kundër kolagjenit do të nxisin ndarjen e saj, duke çuar përfundimisht në linja të dukshme.

Këtu janë shtatë mënyrat që ndihmojnë të parandaloni rrudhat ndërsa ju pushoni...

Flini në shpinë

Fjetja në një anë do të thotë se ka presion të vazhdueshëm në fytyrën tuaj. Me kalimin e kohës, ky veprim do të prodhojë linja gjumi të padëshiruara. Ju mund ta përmirësoni këtë duke fjetur në shpinë, thotë Dr. Jaliman, në këtë mënyrë ju nuk do të aplikoni ndonjë presion në fytyrën tuaj. Megjithatë, për shumë njerëz, kjo mund të jetë e pakëndshme dhe nuk mund të kontrollosh lëvizjet e pavullnetshme të gjumit që të çojnë në një pozicion anësor. Por, ju mund të praktikoni dhe mund të mësoheni me të gjatë kohës.

Blini një jastëk të veçantë

Dr. Jaliman rekomandon jastëkun Night (150$, amazon.com) për  të fjetur gjumë. "Ka shumë përfitime duke përfshirë zvogëlimin e rrudhave, duke mbështetur lëkurën e pastër dhe duke ndihmuar në hidratimin e qelizave tuaja të lëkurës, gjë që ndihmon në parandalimin e formimit të vijave të imta", thotë ajo. Nëse doni të promovoni gjumin në shpinë, provoni jastëkun e infermieres Jamie Beauty Bear Wear Delay (69$; dermstore.com), i cili është një jastëk i konturuar dhe i dizajnuar për të zvogëluar kontaktin e fytyrës me sipërfaqen e jastëkëve, duke zvogëluar linjat e gjumit.

Ndrysho shpesh këllëfin e jastëkut

Nëse ju thjesht nuk mund të ndiheni rehat duke fjetur në shpinë, ju ende mund të parandaloni ato rrudha të shkaktuara nga jastëkët duke përmirësuar situatën me materiale pambuku, mëndafshi ose sateni. "Me një jastëk mëndafshi lëkura juaj lëviz në jastëk, por ka më pak tërheqje dhe fytyra juaj nuk do të "përkeqësohet" siç ndodh me një jastëk pambuku. Provoni Pillowcase Spasilk Facial Beauty (20$, amazon.com). Rasti i 100% i mëndafshit është hipoalergjik dhe i disponueshëm në 18 ngjyra.

Provoni një retinol

Retinoli mund të jetë mjeti më i fuqishëm në arsenalin tuaj anti-plakje. Derivati ​​i vitaminës A e mëson lëkurën tuaj të veprojë përsëri, duke stimuluar kolagjenin që parandalon linjat e imta. Dermatologët vazhdimisht rekomandojnë përdorimin e kremit më të fortë që mund të tolerojë lëkura (e cila mund të kërkojë një recetë), por ka shumë opsione mbi këtë, si Neutrogena Ageless Intensives Deep Wrinkle Moisturizer (15$, amazon.com).

Vendosni krem nate

Kremrat e natës janë kremra të rëndë dhe ultra-hidratues që me siguri nuk mund të merren gjatë ditës. Zgjidhni një që përmban acid hialuronik, i cili ndihmon në forcimin e lëkurës.

Ose merrni një përbërës nga kuzhina

Ju mund të keni këtë ilaç natyral të rrudhave në kuzhinë tuaj: vaj i kokosit. Kate Hudson zbuloi në Instagram se ajo është një tifoze e kësaj dhe dermatologët thonë se kjo është një alternativë e sigurt për locion tradicional. Rezultati është fantastik.

Bëni një pushim të plotë

Mund të jetë e kuptueshme, por marrja e sasisë së duhur të gjumit është e nevojshme. "Është e rëndësishme të flesh 7 deri në 8 orë në natë për të rinovuar lëkurën",- thotë Dr. Jaliman. "Kjo është arsyeja pse quhet gjumi i bukurisë".