Nominimet për edicionin e 74-të Primetime Emmy u publikuan këtë të martë dhe Succession e HBO kryesoi paketën me plot 25 nominime gjithsej, duke përfshirë edhe për dramën më të mirë.

Ndërsa “Ted Lasso” i Apple TV+ dhe “The White Lotus” i HBO morën nga 20 nominime, të ndjekur nga “Hacks” e HBO Max dhe “Hulu's Only Murders” (Sezoni 1), të cilët fituan 17 nominime.

Sipas listës, Netflix dhe HBO kanë grumbulluar më shumë nominime, të ndjekur nga Hulu, Apple TV+ dhe Disney+.

Çmimet Emmy të këtij viti, që do të transmetohen më 12 shtator në NBC dhe Peacock.

Serial dramë

“Better Call Saul” (AMC)  
“Euphoria” (HBO)  
“Ozark” (Netflix)  
“Severance” (Apple TV+)  
“Squid Game” (Netflix)  
“Stranger Things” (Netflix)  
“Succession” (HBO)  
“Yellowjackets” (Showtime) 

Serial komedi

“Abbott Elementary” (ABC)  
“Barry” (HBO)
“Curb Your Enthusiasm” (HBO)  
“Hacks” (HBO)  
“The Marvelous Mrs. Maisel” (Amazon Prime Video)
“Only Murders in the Building” (Hulu)
“Ted Lasso” (Apple TV+)
“What We Do in the Shadows” (FX)  

Serial i limituar

“Dopesick” (Hulu)  
“The Dropout” (Hulu)  
“Inventing Anna” (Netflix)  
“Pam and Tommy” (Hulu)  
“The White Lotus” (HBO)  

Aktori më i mirë në serial dramë

Jason Bateman (“Ozark”) 
Brian Cox (“Succession”) 
Lee Jung-jae (“Squid Game”)  
Bob Odenkirk (“Better Call Saul”) 
Adam Scott (“Severance”) 
Jeremy Strong (“Succession”) 

Aktorja më e mirë në serial dramë

Jodie Comer (“Killing Eve”)  
Laura Linney (“Ozark”) 
Melanie Lynskey (“Yellowjackets”) 
Sandra Oh (“Killing Eve”) 
Reese Witherspoon (“The Morning Show”)  
Zendaya (“Euphoria”) 

Aktori më i mirë në serial komedi

Donald Glover (“Atlanta”)  
Bill Hader (“Barry”) 
Nicholas Hoult (“The Great”)
Steve Martin (“Only Murders in the Building”)  
Martin Short (“Only Murders in the Building”) 
Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) 

Aktorja më e mirë në serial komedi

Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)
Quinta Brunson (“Abbott Elementary”) 
Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”) 
Elle Fanning (“The Great”) 
Issa Rae (“Insecure”) 
Jean Smart (“Hacks