Mbretëresha ishte "e lënduar" dhe "e rraskapitur" nga vendimi i Princit Harry dhe Meghan Markle për të lënë jetën mbretërore dhe më pas nga drama që ata shkaktuan.

Monarkja e ndjerë thuhet se i ka besuar një miku se “ajo ishte e rraskapitur nga trazirat e vendimit të tyre”, shkruan shkrimtarja mbretërore, Katie Nicholl në librin e saj të ardhshëm, “The New Royals: Queen Elizabeth’s Legacy and the Future of the Crown”, përmes Vanity Fair.

"Ajo ishte shumë e lënduar", tha miku, duke shtuar se Mbretëresha u ankua, "Nuk e di, nuk më intereson dhe nuk dua të mendoj më për këtë."

Nicholl gjithashtu vuri në dukje se "ishte një burim trishtimi" për mbretëreshën "që ajo e pa aq pak Archie-n dhe Lilibet dhe se Harry dhe Meghan nuk mundën të bashkoheshin me të për një fundjavë në Balmoral në gusht, kur mbretëresha priti të gjithë nipërit dhe mbesat e saj.

Harry dhe Markle i morën fëmijët e tyre për t'u takuar shkurtimisht me Mbretëreshën kur ata shkuan në Londër përpara festimeve të Jubileut të Platinit në qershor. Dy ditë më vonë, Sussex-ët dhe fëmijët e tyre kaluan më shumë kohë me Mbretëreshën në Kështjellën Windsor, një ditë para ditëlindjes së parë të Lilit.

Pasi lanë të kuptohet në intervista për pakënaqësinë e tyre, Duka dhe Dukesha e Sussex-it njoftuan në janar 2020 se ata po largoheshin nga jeta mbretërore dhe fillimisht hodhën idenë e të qenit mbretëror me kohë të pjesshme, të cilën Mbretëresha e kundërshtoi me vendosmëri. Që atëherë çifti u transferua në Kaliforni dhe ka dhënë intervista bombë duke akuzuar Pallatin se ka hedhur poshtë lutjet e Markle për ndihmë dhe pretenduan se vetë prania e tyre shqetësoi dinamikën e familjes mbretërore.

Princi Harry gjithashtu ka një libër me kujtime që do të dalë së shpejti dhe që mund të përmbajë më shumë detaje për familjen mbretërore. Çifti është gjithashtu duke punuar në një reality show Netflix.

Sipas Nicholl, mbreti Charles III ka vonuar vendimin nëse do t'u japë tituj mbretëror nipërve të tij.

"Kjo varet shumë nga ajo që do të ndodhë në muajt e ardhshëm, veçanërisht me librin e Harry-t dhe shfaqjen e tyre televizive," i tha Nicholl një burim i afërt me Mbretin.

Çifti u kthye në shtëpi në Montecito të mërkurën pas një periudhe të zgjatur zie për Mbretëreshën.