Tulumi është një nga ato vende që është kthyer në një atraksion turistik gjithnjë e më shumë vitet e fundit. Muaji më i afërt që rekomandohet për të vizituar Tulumin është nëntori, sepse është fiks pas sezonit të uraganeve, kështu që hotelet janë ende relativisht të lira, ndërsa moti do të jetë i thatë me lagështi të ulët.

Kështu që bëni gati valixhet dhe rezervoni pushimet në nëntor. Por më parë, hidhini një sy guidës së Jona Spahiut, e cila ndan shpesh eksperiencat e saj të udhëtimeve. Përveç stilit të saj në të veshur, Jona ne na pëlqen edhe për rekomandimet e saj, prandaj po ndajmë më poshtë një guidë për Tulumin të huazuar nga Instagrami i saj @jonapahiuu.

Sipas Jonës, koha më e mirë për të vizituar Tulumin është fundi i dhjetorit, janari dhe shkurti – që janë muaj të populluar. Marsi dhe prilli janë muaj të qetë. Ndërsa maji nuk rekomandohet pasi është muaji më i nxehtë. Po ashtu, qershori dhe tetori kanë shumë shira.

Plazhet më të mira për të shkuar:

Be Tulum (i preferuari)

Nomade

Vagalume

Bagatelle

Habitas (pas orës 16:00)

Hotele

Be Tulum Hotel

Shumë i organizuar

Plazh i qetë dhe me shumë hapësirë

Perfekt për një ditë totale relaksi

Ushqimi 10/10

Duhet provuar patjetër Mezcal Cocktails

Ka një minimum shpenzimi për person

Vagalume

Plazh shumë i bukur

Muzikë e mirë

Ushqimi 9/10

Vendi i duhur për të shijuar Tulumin e vërtetë

Në ditë të caktuara ka evente me tema dhe DJ special në mbrëmje

Bagatelle

Një eksperiencë krejt tjetër, nisur që nga shërbimi dhe përkujdesja e stafit

Ka një minimum shpenzimi, por shumë i justifikueshëm për atë që ofron

Ushiqimi 10/10 (një rekomandim është Avocado Pizza)

Muzikë, energji, atmosferë dhe shërbim i shkëlqyer

Habitas

Plazh i vogël, por me super energji

Atmosferë e qetë dhe energji spirituale

I zhurmshëm pas orës 16:00

Moro, restoranti i hotelit, ndër më të mirët në Tulum

Ekstra

Yoga çdo mëngjes dhe një terapi tingujsh që duhet ta provoni patjetër.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jona Spahiu (@jonaspahiuu)

Vende për të konsumuar darkën

Casa Jaguar (i preferuari)

Hartwood (i thjeshtë, por një nga vendet me ushqimin më të mirë që mund të provoni)

Moro Restaurant at Habitas

Ocumare

NÜ (duhet të provoni chili pork belly tacos)

Rosa Negra (ia vlen më shumë për atmosferën sesa për ushqimin)

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jona Spahiu (@jonaspahiuu)

Të mbivlerësuara

Gitano

Kin Toh

Vendi i preferuar për pije

Matcha Mama

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jona Spahiu (@jonaspahiuu)