Shanset që Princi William dhe Princi Harry të pajtohen thuhet se janë të pakta, pavarësisht bashkimit të tyre pas vdekjes së Mbretëreshës Elizabeth. Siç shpjegoi Katie Nicholl, autore e “The New Royals – Queen Elizabeth's Legacy and the Future of the Crown”, gjatë paraqitjes së saj në Dan Wootton Tonight, Duka i Uellsit nuk mund ta falë vëllain e tij Harry-n për veprimet që ka kryer vitet e fundit.

"William thjesht nuk mund ta falë [Harry-n], jo vetëm për sjelljen e tij dhe atë që ai ka bërë dhe si i ka bërë gjërat, por shikoni se sa shumë i mbetet tani William-it," tha Nicholl. "Ai gjithmonë mendonte se Harry do të ishte krahu i tij, tani i ka rënë gjithë pesha. Shyqyr Zotit që ka Kate në krah."

Kur Harry dhe Meghan zbuluan se do të largoheshin, autorja pretendoi se William dhe Kate Middleton ndjenë "lehtësim që drama ishte zhdukur".

Nicholl gjithashtu shkroi se është e paqartë nëse Charles do t'i pengojë nipin dhe mbesën, Archie dhe Lilibet, të marrin titujt Princ dhe Princeshë tani që Sussex-ët nuk janë më mbretërorë, sipas një burimi të afërt me mbretin.