Shkenca shpesh lartëson efektet super pozitive, por nganjëherë na frikëson me disa dobësi të tmerrshme, të cilat më pas reduktohen nga hulumtimet e mëvonshme. Po, sepse kurrë nuk ndalemi të analizojmë fuqitë e pijes së preferuar nga të gjithë ne që quhet kafe. Universiteti italian i Catania-s zhvilloi një analizë që mori në konsideratë deri në 127 studime mbi efektet e kafesë në shëndetin e njeriut. Pasi e ka klasifikuar hulumtimin në bazë të metodologjisë dhe besueshmërisë, studimi tregon se konsumi i kafesë është i lidhur me:

Një reduktim në rrezikun e shumë kancereve të zakonshëm duke përfshirë gjinjtë, kolorektal, zorrës së trashë, endometrial dhe prostatës, me një reduktim të rrezikut prej 2-20%, varësisht nga lloji i tumorit. Një reduktim rreziku me 5% të sëmundjeve kardiovaskulare, rreth 30% për diabetin e tipit 2 dhe sëmundjen e Parkinsonit, një shkallë më të ulët të vdekshmërisë.

Përfitimet e kafesë

Të gjitha përfitimet në lidhje me antioksidantët natyrorë që reduktojnë radikalet e lira (ato që dëmtojnë qelizat tona, na bëjnë të plakemi më shpejt). E pra, mbajeni fort sepse përfitimet e kafesë nuk përfundojnë aty: përshpejton ndjeshëm reflekset, përmirëson vizionin, dërgon më shumë oksigjen në tru që na ndihmon të mendojmë më mirë, zvogëlon dhimbjen dhe na bën fizikisht më të fortë.

A besoni se është vërtet kështu? Jeni gabim! Një studim i publikuar në British Journal of Nutrition zbulon se kafeja zvogëlon oreksin, perimetrin e belit, etj. Dhe ju nuk keni nevojë për kafeinë për të marrë rezultatin e ëndrrave: testi u krye edhe tek kafeja e gjelbër dekafeinoze me të njëjtat rezultate. Ne mund t'a thërrasim për mrekullinë!

Shkurtimisht, ne kemi edhe një konfirmim të fuqisë së dobësimit përmes kafesë. Kjo është e drejtë. Tashmë e sugjeruar nga studime të tjera, ky hulumtim tregon se kafeja e konsiderueshme zvogëlon nivelet e glukozës në gjak dhe insulinës rezistencë. Pra, jo vetëm ju ndihmon të humbni peshë, por gjithashtu përmirëson parametrat e rëndësishëm jetikë që jashtë kontrollit mund të shkaktojnë probleme shumë serioze. Duhet ta specifikojmë, nuk na vjen keq: për të qenë në gjendje të shijojmë këto përfitime duhet të shmangim pijen me sheqer, krem ​​dhe shije artificiale.

Pra, dritë jeshile në konsumin e kafesë pa kokëçarje? Jo! Në shtatzëni nuk është aspak e mirë, sepse rrit rrezikun e lindjes para kohe. Të paktën një kafe e mirë në ditë e mban mjeku (dhe dietistin) larg!