Ceremonia e 50-të e American Music Awards u zhvillua të dielën mbrëma në Teatrin Microsoft në Los Anxhelos.

Shfaqja, e prodhuar nga dick clark productions dhe ABC, u drejtua nga Wayne Brady.

Ngjarja e mbushur me yje festoi muzikën dhe performancat më të mira të vitit, siç u votuan nga fansat.

Performuesi portorikan Bad Bunny kryesoi listën e të nominuarve këtë vit me më shumë nominime, saktësisht tetë. Ai përfundoi duke marrë dy çmime - për artistin e preferuar mashkull latin dhe albumin e preferuar latin, për "Un Verano Sin Ti".

Mund të themi se kjo ishte nata e Taylor Swift, e cila fitoi në të gjashta kategoritë ku u nominua.

Më poshtë është lista e plotë e fituesve.

Artist of the year

Adele

Bad Bunny

Beyoncé

Drake

Harry Styles

Taylor Swift *FITUES

The Weeknd

New artist of the year

Dove Cameron *FITUES

GAYLE

Latto

Måneskin

Steve Lacy

Collaboration of the year

Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto Cast, “We Don’t Talk About Bruno”

Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart - PNAU Remix” *FITUES

Future ft. Drake & Tems, “Wait For U”

Lil Nas X ft. Jack Harlow. “Industry Baby”

The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”

Favorite male pop artist

Bad Bunny

Drake

Ed Sheeran

Harry Styles *FITUES

The Weeknd

Favorite female pop artist

Adele

Beyoncé

Doja Cat

Lizzo

Taylor Swift *FITUES

Favorite pop duo or group

BTS *FITUES

Coldplay

Imagine Dragons

Måneskin

OneRepublic

Favorite pop album

Adele, “30”

Bad Bunny, “Un Verano Sin Ti”

Beyoncé, “Renaissance”

Harry Styles, “Harry’s House”

Taylor Swift, “Red (Taylor’s Version)” *FITUES

The Weeknd, “Dawn FM”

Favorite pop song

Adele, “Easy on Me”

Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz & Encanto Cast, “We Don’t Talk About Bruno”

Harry Styles, “As It Was” *FITUES

Lizzo, “About Damn Time”

The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”

Favorite music video

Adele, “Easy on Me”

Bad Bunny ft. Chencho Corleone, “Me Porto Bonito”

Harry Styles, “As It Was”

Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby”

Taylor Swift, “All Too Well (Taylor’s Version)” *FITUES

Favorite male country artist

Chris Stapleton

Cody Johnson

Luke Combs

Morgan Wallen *FITUES

Walker Hayes

Favorite female country artist

Carrie Underwood

Lainey Wilson

Maren Morris

Miranda Lambert

Taylor Swift *FITUES

Favorite country group or duo

Dan & Shay *FITUES

Lady A

Old Dominion

Parmalee

Zac Brown Band

Favorite male hip-hop artist

Drake

Future

Kendrick Lamar *FITUES

Lil Baby

Lil Durk

Favorite female hip-hop artist

Cardi B

GloRilla

Latto

Megan Thee Stallion

Nicki Minaj *FITUES

Favorite hip-hop song

Future ft. Drake & Tems, “Wait For U” *FITUES

Jack Harlow, “First Class”

Kodak Black, “Super Gremlin”

Latto, “Big Energy”

Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby”

Favorite male R&B artist

Brent Faiyaz

Chris Brown *FITUES

GIV?ON

Lucky Daye

The Weeknd

Favorite female R&B artist

Beyoncé *FITUES

Doja Cat

Muni Long

Summer Walker

SZA

Favorite rock artist

Machine Gun Kelly *FITUES

Imagine Dragons

Måneskin

Red Hot Chili Peppers

The Lumineers

Favorite rock song

Foo Fighters, “Love Dies Young”

Imagine Dragons x JID, “Enemy”h

Kate Bush, “Running Up That Hill (A Deal With God)”

Måneskin, “Beggin’” *FITUES

Red Hot Chili Peppers, “Black Summer”

Favorite male Latin artist

Bad Bunny *FITUES

Farruko

J Balvin

Jhayco

Rauw Alejandro

Favorite female Latin artist

Anitta *FITUES

Becky G

Kali Uchis

Karol G

Rosalía

Favorite Afrobeats Artist

Burna Boy

CKay

Fireboy DML

TEMS

Wizkid *FITUES

Favorite K-pop artist

BLACKPINK

BTS *FITUES

Seventeen

Tomorrow X Together

Twice

Fitues të tjerë:

Favorite dance/electronic artist: Marshmello

Favorite gospel artist: Tamela Mann

Favorite inspirational artist: for KING & COUNTRY

Favorite Latin duo or group: Yahritza Y Su Esencia

Favorite touring artist: Coldplay

Favorite country album: Taylor Swift “Red (Taylor’s Version)”

Favorite hip-hop album: Kendrick Lamar “Mr. Morale & The Big Steppers”

Favorite Latin album: Bad Bunny “Un Verano Sin Ti”

Favorite R&B album: Beyoncé “Renaissance”

Favorite rock album: Ghost “Impera”

Favorite soundtrack: “ELVIS”

Favorite country song: Morgan Wallen “Wasted On You”

Favorite Latin song: Sebastián Yatra “Dos Oruguitas”