Kishte mjaft tendenca rreth formave dhe ngjyrës së vetullave që shkaktuan bujë në vitin 2022. Ky vit shënoi rikthimin e stilit 'overplucked' dhe të gjithë duket se po eksperimentojnë me dekolorues dhe ngjyra. Nëse flasim për tendencat për vitin e ardhshëm, duket se 2023 nuk do të përqafojë vetëm tendencat e së kaluarës. Ka të bëjë gjithashtu me detaje unike te modelet klasike për t'i çuar ato në nivelin tjetër.

Po, kjo do të thotë që vetullat e holla nuk do të 'zhduken' së shpejti. Për sa i përket vetullave me ngjyrë, mund të prisni që të bëhen akoma të theksuara ose delikate me vetëm një nuancë ngjyrash. Por mos u shqetësoni nëse ju pëlqejnë vetullat tuaja të plota dhe voluminoze. Ekziston një prirje (ose dy) që nxjerr në pah vetullat e trasha.

Ja shtatë trende rreth modeleve të vetullave që do t'i shihni kudo në 2023.

Y2K Aesthetic

Filloni duke 'i krehur' vetullat tuaja në një formë më të hollë. Më pas, shtyni harkun e sipërm poshtë dhe ulini të gjitha qimet poshtë përpara se të ngushtoni bishtin. Më pas, mbushni zonën e vetullave me një xhel ose laps.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bella ? (@bellahadid)

 

Vetullat me ngjyrë dhe bizhuteri

Vetullat me ngjyrë dhe me bizhuteri të vogla si detaje rreth tyre do të jenë kudo vitin e ardhshëm. Sa për ngjyrat, varet nga ju dhe çfarë ju pëlqen. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by KVD BEAUTY (@kvdbeauty)

 

Vetullat me ngjyrë të lehtë

Duke folur për ngjyrën, nuancat e thjeshta do të jenë ende në trend nëse nuk jeni gati të rrezikoni me ngjyrat e forta. Kjo është për njerëzit që argëtohen pak më shumë me vetullat e tyre sesa thjesht t'i lyejnë me tone që përputhen me flokët. Kjo mund të arrihet duke përdorur rimelin dhe nënvizimin poshtë vetullave ku normalisht do të vendosnit highlighter. 

 

Vetullat e zbardhura

Nëse nuk jeni lodhur me vetullat e zbardhura, jeni me fat. Kjo prirje do të vazhdojë të jetë në trend në vitin 2023. Duhet të keni parasysh se mund të duhen disa seanca për të zbardhur vetullat e errëta. Nëse jeni shumë të frikësuar për t'iu përkushtuar procesit kimik, mund të përdorni korrektor të ose një bojë për vetulla të bardhë.

 

Transplantet e vetullave

Të gjithë do të duan të dinë për transplantet e vetullave, e cila është një procedurë ku vendosen folikulat e vërtetë të flokëve nga pjesa e pasme e linjës suaj të flokëve për t'ju dhënë vetulla më të plota dhe me pamje natyrale. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dr. Jason Diamond MD (@drjasondiamond)

Vetulla me shkëlqim

Vetullat me shkëlqim do të mbeten një element kryesor për vitin 2023. Mund t'i provoni në shtëpi, por rekomandohet të kërkoni ndihmë një profesionist për një formë që është më e përshtatshme për formën tuaj të fytyrës.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Emma Dorothy Brows (@emmadorothybrows)

 

Fluffed-Up

Shtoni pak push dhe volum në vetullat tuaja për vitin 2023. Është shumë e lehtë për ta bërë vetë. Filloni duke përdorur një xhel ose dyllë për vetulla, mbushni vetullat tuaja me një laps. Këto vetulla nuk duhet të duken të forta dhe një hapësirë e vogël midis qimeve të vërteta dhe atyre të tërhequra plotësojnë njëra-tjetrën mjaft bukur.