1. Tori and Lokita 


 
Jean-Pierre dhe Luc Dardenne gjithmonë kanë shkruar dhe drejtuar drama për padrejtësitë sociale, por “Tori and Lokita” është "filmi më i fortë që vëllezërit Dardenne kanë bërë ndonjëherë", thotë David Ehrlich në IndieWire. Heronjtë adoleshentë të filmit, të luajtur nga Pablo Schils dhe Joely Mbundu, janë emigrantë afrikanë që jetojnë në një strehë në Belgjikë.  

2. Babylon 

Magjepsja e Damien Chazelle me epokën e artë të Hollywood shkëlqeu përmes filmit të tij më të madh, ‘La La Land’, por regjisori dhe skenaristi shkon më tej në 'Babylon’, një dramë komedi, ku shfaqet Brad Pitt, Margot Robbie, Diego Calva, Jovan Adepo dhe Jean Smart. Ata të gjithë po luftojnë për një vend në "këtë shoqëri të improvizuar që ishte ndërtuar shumë shpejt, në këtë lloj mënyre të shfrenuar dhe të pamatur," i tha Chazelle Lauren Huff 'Entertainment Weekly’.  

3. I Wanna Dance with Somebody 

Në dekadën që nga vdekja e saj në 2012, Whitney Houston ka qenë subjekt i një dokumentari të Nick Broomfield, një dokumentari për Kevin Macdonald dhe një filmi televiziv të drejtuar nga Angela Bassett (e cila luajti së bashku me Houston në Waiting to Exhale). Të gjithë këta filma u përqendruan në krizat e marrëdhënieve të këngëtares dhe betejat me varësinë nga droga, por krijuesit e ‘I Wanna Dance with Somebody’ premtojnë se filmi i tyre biografik, me protagoniste Naomi Ackie, është "një festë e fuqishme dhe triumfuese... frymëzuese, prekëse - dhe emocionuese. Udhëtim nëpër jetën dhe karrierën e Hjustonit”.  

4. If These Walls Could Sing 

Beatles e bënë atë të famshëm në mbarë botën duke I vendosur një albumi emrin e tij.  Filmi përmban kujtimet e dashura të Paul McCartney, Roger Waters, Elton John, George Lucas dhe të tjerë. Drejtoresha e filmit është Mary McCartney, një fotografe që është vajza e Paul McCartney.  
 
5. Puss in Boots: The Last Wish 

Puss in Boots (me zërin e Antonio Banderas) ishte një guximtar i rrëmbyeshëm dhe i mprehtë me shpatë në karikaturat e Shrek-ut dhe në filmin e tij solo në vitin 2011, por tani maçoku Errol Flynn ka konsumuar tetë nga nëntë jetët e tij. E vetmja mënyrë për të që të rimbushet është të gjejë një yll magjik , me ndihmën e dashurisë së tij, Kitty Softpaws (Salma Hayek), ndërsa i shmanget Ujkut të Madh të Keq (Wagner Moura).  
 
6. Violent Night 


 
Nëse keni dashur ndonjëherë ta shihni Santa Claus-in të gërhasë dhe të godasë me thikë në sy të këqinjtë me një stoli në formë ylli, atëherë ky është viti kur dëshira juaj për Krishtlindje realizohet. ‘Violent Night’ është një komedi aksion prodhuar nga David Leitch, një nga krijuesit e 'Nobody’, John Wick dhe Atomic Blonde. David Harbor (Stranger Things, Black Widow) luan një Shën Nick plak jo shumë të gëzuar. Një natë Krishtlindjesh, Santa po i dërgon dhurata familjes së një multimilioneri kur një kriminel (John Leguizamo) dhe banda e tij mercenare hyjnë në rezidencën e tyre dhe i marrin peng.  
 
7. Avatar: The Way of Water 


 
Kanë kaluar 13 vjet që kur u publikua Avatari i James Cameron, por më në fund është koha për t'u rikthyer në planetin Pandora, ku Jake Scully (Sam Worthington) ka jetuar me Neytirin (Zoe Saldaña) dhe pjesën tjetër të Na'vi-t me lëkurë blu. Në përgjithësi, ai premton një sagë epike fantastiko-shkencore të rritjes së një familjeje gjatë dekadave. "Do të jetë një zgjatim i natyrshëm i të gjitha temave, personazheve dhe rrymave të fshehta shpirtërore [të Avatarit origjinal]," i tha Cameron ‘Vanity Fair’. 
 
8. Corsage 

"Corsage" izhvillohet në vitin 1877, kur Perandoresha sapo ka mbushur 40 vjeç. A mund ta ruajë statusin e saj si një ikonë e njohur e bukurisë dhe modës, apo duhet të rebelohet kundër pritshmërive shtrënguese të shoqërisë? Drama plot lojë postmoderne e Maria Kreutzer risjell ‘Spencer’, filmin e Pablo Larrain për Princeshën Diana.  
 
9. Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths 


 
Për momentin, regjisorët duan të bëjnë filma që flasin hapur për jetën e tyre: Roma, Fabelmans, Belfast, dhe Suvenir janë të gjitha pjesë e trendit. Tani Alejandro G Iñárritu po merr radhën e tij. Regjisori i Birdman dhe The Revenant ka bërë një dramë komedi të stilit Fellini që zhytet në kujtimet dhe ëndrrat e një regjisori të lavdëruar meksikan (Daniel Giménez Cacho) ndërsa ai përgatitet të marrë një çmim prestigjioz.  
 
10. Empire of Light 


 
Pas dy filmave të Bond-it dhe një thriller luftarak, 1917, Sam Mendes ndryshon ritmin me një projekt më të butë, më personal: Empire of Light është filmi i parë që ai ka shkruar vetë, pa asnjë bashkë-skenarist. E vendosur brenda dhe rreth një kinemaje në një qytet bregdetar anglez në fillim të viteve 1980, drama komedi e hidhur e Mendes tregon historitë e zëvendësmenaxheres së saj problematike (Olivia Colman), shefit të saj të shëmtuar (Colin Firth) dhe një rekruti të ri të pashëm (Micheal Ward). ) i cili duhet të merret me abuzimin racist.