Kushtet ekstreme të motit mund të dëmtojnë flokët. Me kujdesin e duhur, ju mund të shijoni diellin e verës pa cenuar shëndetin e flokëve tuaj.Këtu janë disa këshilla për të mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm këtë verë.

5 këshilla për kujdesin e flokëve për këtë sezon veror

Mbani flokët tuaj të pastër

Vera është një kohë kur djersa dhe vaji priren të grumbullohen në lëkurën e kokës, duke çuar në zbokth dhe një kruarje të kokës. Është e rëndësishme të mbani flokët tuaj të pastër duke i larë rregullisht me shampo të butë. Përdorni ujë të vakët dhe masazhoni lëkurën e kokës butësisht për të stimuluar rrjedhjen e gjakut.

Mbroni flokët tuaj nga dielli

Rrezet e dëmshme UV të diellit mund të shkaktojnë dëme të konsiderueshme në flokët tuaj, duke i bërë ato të thata dhe të brishtë. Vishni një kapele ose një shall për të mbrojtur flokët tuaj nga dielli.

Përdorni një trajtim të kondicionuar të thellë

Vapa e verës mund të shkaktojë që flokët tuaj të bëhen të thatë. Për ta luftuar këtë, përdorni një trajtim të thellë maskë një herë në javë. Përdorimi i një maskë flokësh që përmban përbërës natyralë si vaj kokosi, gjalpë shea dhe mjaltë, do të ushqejë dhe hidraton flokët tuaj.

Shmangni mjetet e stilimit të nxehtësisë

Klima e nxehtë dhe e lagësht mund t'i bëjë flokët tuaj më të ndjeshëm ndaj dëmtimeve nga mjetet e stilimit të nxehtësisë si tharëset, hekurat e sheshta dhe hekurat për kaçurrela. Shmangni këto mjete gjatë muajve të verës dhe në vend të kësaj, thani flokët me ajër ose përdorni një difuzer për t'i tharë.

Pritini flokët rregullisht

Prerja e rregullt e flokëve është thelbësore për ruajtjen e flokëve të shëndetshëm. Prerja e flokëve çdo 6-8 javë do të parandalojë majat e çara dhe thyerjen, dhe do t'i mbajë flokët tuaj të duken dhe të ndjehen të shëndetshëm.

Vera mund të jetë një kohë sfiduese për flokët tuaj. Mos harroni të mbani flokët tuaj të pastër, t'i mbroni nga dielli, të përdorni një trajtim të thellë balsami, të shmangni mjetet e stilimit të nxehtësisë dhe t'i shkurtoni rregullisht. Me kujdesin e duhur, ju mund të shijoni diellin e verës pa cenuar shëndetin e flokëve tuaj.