Filmi tjetër i Robert De Niros, "About my father” (Rreth babait tim), në të cilin ai luan babain e parukierit italian Sebastian Maniscalco, do të dalë më 26 maj - por ata që e njohin aktorin e lindur në Manhattan thonë se të qenit baba është roli i tij i preferuar në jetën reale.

De Niro, i cili do të jetë 80 vjeç në gusht, sapo njoftoi lindjen e fëmijës së tij të shtatë, me sa duket me të dashurën shumë më të re, Tiffany Chen, e cila u pa me barkun e rrumbullakosur muajin e kaluar.

"Ngela gojëhapur kur dëgjova se ai kishte bërë një fëmijë tjetër," i tha Page Six shkrimtari Shawn Levy, autor i "De Niro: A Life" të vitit 2014. “Dua të them se ai do të jetë 102 vjeç kur fëmija të mbarojë kolegjin. Unë mendoj se është çmenduri. Në të njëjtën kohë duhet të them se ai është absolutisht një baba i mrekullueshëm. Në fakt, një nga arritjet më të rëndësishme të jetës së tij është mbajtja afër fëmijëve dhe ish-partnereve të tij.”

De Niro ka shtatë fëmijë me katër gra të ndryshme - dy me gruan e tij të parë Diahnne Abbott, dy të tjerë me të dashurën Toukie Smith dhe dy me ish-gruan e tij Grace Hightower, si dhe të porsalindurin. Vajza e tij më e madhe, e birësuar, Drena De Niro, është 51 vjet më e madhe se e vogla e tij.

Të hënën, De Niro – i cili ka luajtur në filma nga “Taxi Driver” dhe “Raging Bull” tek “Meet the Fockers” dhe “The Irishman” – korrigjoi një reporter të ET Canada i cili tha se ishte baba i gjashtë fëmijëve, duke sqaruar se ai "sapo lindi një fëmijë".

Chen thuhet se është një instruktore Tai Chi që u takua me De Niron në setin e filmit "The Intern" të vitit 2015, në të cilin ajo luante një instruktore të arteve marciale. Të dy u lidhën për herë të parë në vitin 2021 dhe Chen mund të jetë "gruaja misterioze" e parë në një jaht pranë Antibes, Francë, me De Niron vitin e kaluar. Jeta e ngjeshur romantike e aktorit ka përfshirë lidhje me modelet Naomi Campbell dhe Veronica Webb, aktoren e "Jagged Edge", Leigh Taylor-Young dhe Tatiana Thumbtzen, e cila ishte pjesë e videos "The Way You Make Me Feel" të Michael Jackson.

Megjithëse Levy tha se aktori ka arritur të mbajë raporte miqësore me shumë nga ish-të e tij, De Niro dhe Hightower patën një divorc të gjatë dhe të hidhur. Në vitin 2018, aktori paraqiti për herë të parë divorcin nga filantropistja dhe ish-stjuardesa, tani 66 vjeç, në vitin 1999 - dy vjet pas martesës së tyre dhe një vit pas lindjes së djalit të tyre, Elliot, tani 25. Në vitin 2004, megjithatë, çifti u ribashkuan dhe vajza e tyre, Grace, lindi në vitin 2011. Pasi u ndanë sërish në vitin 2018, De Niro dhe Hightower paten një divorc të vështirë për vite me radhë.

Në vitin 2021, avokati i aktorit pretendoi se De Niro u detyrua të punonte për të mbështetur stilin e jetës luksoze të ish-gruas së tij– duke përfshirë “etjen e saj për Stella McCartney” dhe unazat e diamantit prej 1 milion dollarësh. Ndërkohë, avokati i Hightower pretendoi se De Niro ishte ai që shpenzoi në mënyrë ekstravagante, duke udhëtuar drejt angazhimeve sociale me avion privat ose helikopter. Sipas kushteve paramartesore të tyre, De Niro pranoi t'i paguante Hightower 1 milion dollarë në vit derisa ajo të rimartohej ose njëri prej tyre të vdiste.

Vetë De Niro ishte një fëmijë i vetëm dhe u rrit me prindër artistë bohemë në qendër të Manhatanit. Babai i tij piktor, Robert De Niro Sr., ishte homoseksual dhe u divorcua nga mamaja e De Niros kur aktori ishte shumë i ri. Babai e bir mbetën të afërt, megjithatë, dhe De Niro ka qenë një baba i dashur për fëmijët e tij.

Levy citoi De Niron në librin e tij: “Më pëlqen që fëmijët e mi të jenë përreth meje. Nuk më pëlqen të largohen, përveç nëse kanë vërtet një arsye ose një punë që i tërheq atje. Unë mendoj se se një nga të mirat e italianëve është se komuniteti qëndron së bashku, ju e dini që e gjithë familja jeton në apartamente të ndryshme në të njëjtën ndërtesë. Kjo është diçka e bukur nëse mund ta bësh."

“Gratë me të cilat ai ka pasur fëmijë janë gjithandej rreth tij”, tha Levy për Page Six. Fëmijët e De Niros me Abbott janë Drena, 51 vjeç, një aktore, producente dhe modele, dhe Raphael, 46 vjeç, një ndërmjetës i famshëm i pasurive të paluajtshme në Manhattan.

Aktori ka gjithashtu binjakët 27-vjeçarë Julian, një aktor, dhe Aaron me aktoren Toukie Smith. Në vitin 2016, De Niro njoftoi se Elliot, djali i tij me Hightower, u diagnostikua me autizëm. Ndërsa aktori ka sqaruar se ai nuk është "anti-vaksina", në vitin 2017 ai vuri në pikëpyetje pohimin e CDC se nuk ka lidhje midis vaksinave dhe shfaqjes së autizmit, duke thënë se "diçka nuk është në rregull". Elliot është bërë i njohur për arritjet e tij si tenist në Lojërat Olimpike Speciale.

Prindërit në shkollën ku ka studiuar vajza e tij, Helen, kujtojnë se ai e merrte atë çdo ditë. "Ai do ta merrte me biçikletë me një truprojë çdo ditë pas shkollës," tha një nënë e një studenti në Episcopal për The Post. “Ai dukej si një plak i çrregullt, por ai ishte një baba vërtet i dashur dhe vajza e tij e donte atë.” Ylli i "Taxi Driver" i tha ET Canada në maj 2023 se ai duhet të bëjë një balancë midis të qenit "i dashur" dhe "i ashpër" ndërsa fëmijët e tij.

Në vitin 2020, De Niro i tha People se ai nuk i shtynte fëmijët e tij të bëheshin të famshëm, por as nuk i ndalonte.

“Unë u them atyre: ‘Nëse doni të bëheni aktor ose dëshironi të bëni këtë apo atë, është mirë për sa kohë që jeni të lumtur. Thjesht mos e shisni veten lirë”, tha ai, duke shtuar: “Është e rëndësishme që ata të gjejnë korsinë e tyre. Dua të them, nuk ka rrugëdalje me fëmijët. Nuk më pëlqen të vendos ligjin dhe gjëra të tilla. Por, ndonjëherë thjesht nuk ke zgjidhje. Dhe çdo prind, mendoj, do të thoshte të njëjtën gjë. Ju gjithmonë dëshironi të bëni gjënë e duhur nga fëmijët dhe t'u jepni atyre përfitimin e dyshimit, por ndonjëherë nuk mundeni.”

Ja fëmijët e tij:

Drena De Niro

Raphael De Niro

Aaron Kendrick De Niro

Julian Henry De Niro

Elliot De Niro

Helen Grace De Niro

Baby No. 7