Këngëtarja suedeze Loreen fitoi çmimin e parë në Festivalin Europian të Këngës me “Tatoo”, duke mbledhur 583 pikë nga votat e jurisë dhe publikut dhe duke shënuar në histori artisten e parë femër që triumfon dy herë në Eurovision.

Loreen ia ka dalë edhe në vitin 2012 me këngën “Euphoria”.

Fitorja e Loreen bën që Suedia të barazojë Irlandën si shtetet që e kanë fituar më shumë kompeticionin muzikor, plot 8 herë secila.

Top 5 vendet e para janë:

1. Suedia | Loreen – Tattoo
2. Finlanda | Käärijä - Cha Cha Cha
3.  Izraeli | Noa Kirel – Unicorn
4. Italia | Marco Mengoni - Due Vite
5. Norvegjia | Alessandra - Queen of Kings

Shqipëria u rendit në vendin e 22 (nga 26 gjithsej).

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Revista | CLASS | MAGAZINE (@revistaclass_)