Johnny Depp mori një ovacion shtatë minutësh në ‘Festivalin e Filmit në Kanë’ të këtij viti, pavarësisht reagimeve kritike për rolin e tij.

Pas premierës së dramës biografike franceze "Jeanne Du Barry" gjatë natës së hapjes të festivalit të martën, ‘Variety’ raporton se aktori u emocionua pasi të pranishmit shpërthyen në brohoritje të zgjatura për performancën e tij si Mbreti Louis XV.

Sipas gazetës, Depp i mbajti lotët teksa përshëndeti audiencën nga ballkoni brenda Grand Théâtre Lumière.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Variety (@variety)

Regjisorja dhe ylli i filmit, Maïwenn – e cila luan dashnoren e mbretit – thuhet se u përlot teksa tha në mikrofon: "Dua ta ndaj këtë moment me të dashurin tim, me producentin tim, me Le Pacte. Ishte një prodhim që ishte i vështirë për t'u financar... dhe dua ta ndaj këtë moment me të gjithë ekipin tim në të gjithë teatrin."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by E! News (@enews)

Megjithëse qindra fansa që bërtisnin u shfaqën në festivalin vjetor të filmit në Jug të Francës me shenja mbështetëse dhe kërkesa për autograf, jo të gjithë ishin të kënaqur të shihnin Depp atje.

Dalja shënoi paraqitjen e parë publike të tij që nga gjyqi i bujshëm për shpifje kundër ish-bashkëshortes Amber Heard, e cila e akuzoi atë për abuzim.

Gjykata vendosi në favor të Depp verën e kaluar, por miqtë e aktores 37-vjeçare kanë ankesa. Në fakt, shoqja e ngushtë e yllit të "Aquaman", gazetarja Eve Barlow - me të cilën ajo tani jeton në Spanjë - sulmoi organizatorët e festivalit për "historinë e tyre të mbështetjes së përdhunuesve dhe abuzuesve", duke shtuar, "#CannesYouNot".

Por regjisori Thierry Frémaux mbrojti vendimin e tij për të përfshirë Depp në festival dhe për të dhënë filmin e tij, duke pranuar se ai nuk i kushtoi vëmendje problemeve ligjore të aktorit. "Unë nuk e di për imazhin e Johnny Depp në SHBA," tha ai gjatë një konference për shtyp, sipas Deadline. “Të them të vërtetën, në jetën time kam vetëm një rregull: Është liria e të menduarit, liria e fjalës dhe liria për të vepruar brenda një kuadri ligjor. Nëse Johnny Depp do të ishte ndaluar të luante në një film, ose filmi do të ndalohej, ne nuk do të ishim këtu duke folur për të."

Frémaux vazhdoi të shtonte, sipas gazetës, “Nëse ka një person në këtë botë që nuk ka pasur interesin më të vogël mbi këtë gjyq shumë të komentuar, jam unë. Nuk e di se për çfarë bëhet fjalë. Më intereson Johnny Depp si aktor.