Shirat e jashtëzakonshëm të mërkurën në një rajon të goditur nga thatësira në veri të Italisë frynë lumenjtë mbi brigjet e tyre, duke vrarë të paktën tetë njerëz, duke detyruar evakuimin e mijërave dhe duke nxitur zyrtarët të paralajmërojnë se Italia ka nevojë për një plan kombëtar për të luftuar përmbytjet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike.

Shirat e dendur detyruan gjithashtu Formula 1 të anulojë Çmimin e Madh të Emilia-Romagna të kësaj fundjave për të mos tejkaluar ekuipazhet e emergjencës që tashmë ishin shtrirë për t'iu përgjigjur lumenjve të që kanë përmbytur rajonin, duke shkaktuar kërdi në infrastrukturë dhe banesa.

Ditët me stuhi u shtrinë në një zonë të gjerë të Italisë veriore dhe Ballkanit, ku përmbytje apokaliptike, rrëshqitje dheu dhe evakuime u raportuan gjithashtu në Kroaci, Bosnje dhe Slloveni.

Zëvendësguvernatorja e Emilia-Romagna, Irene Priolo, tha se janë shkaktuar tetë viktima dhe shumë të tjerë nuk janë gjendur në përmbytjet që detyruan evakuimin e më shumë se 10,000 njerëzve. Të mërkurën në mbrëmje, autoritetet në provincën e Ravenës, një qytet turistik i njohur për mozaikët e tij të epokës bizantine, rreth 14,000 njerëz u urdhëruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre si masë paraprake për shkak të frikës se tre lumenj mund të vërshonin nga brigjet e tyre.

Ndër të vdekurit ishte një fermer që sfidoi ujërat në përpjekje për të shpëtuar pajisjet në pronën e tij, thanë zyrtarët. Gruaja e tij ishte në mesin e të zhdukurve. Helikopterët e shpëtimit morën njerëzit nga çatitë ndërsa niveli i ujit rritet gjithnjë e më shumë.

Ministri italian i Mbrojtjes Civile Nello Musumeci bëri thirrje për një plan të ri inxhinierik hidraulik mbarëkombëtar për t'iu përshtatur ndikimit të incidenteve në rritje të përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut. Në një konferencë, ai vuri në dukje se mesatarisht 200 milimetra shi kishin rënë në 36 orë në rajon, me disa zona që regjistronin 500 milimetra në atë periudhë.

Duke përmendur rrëshqitjen e tokës në nëntor në Ischia, e cila vrau shumë njerëz, ai tha se Italia po përjeton gjithnjë e më shumë mot tropikal që shihet në pjesë të Afrikës dhe zona të tjera anembanë botës, me periudha të gjata thatësire të shoqëruara nga reshjet intensive.

Në Castel Bolognese, një qytet me rreth 9,000 banorë, kryebashkiaku tha se nuk kishte energji elektrike dhe shumë familje po mbesnin pa ushqim në një zonë që u godit nga përmbytjet në fillim të këtij muaji.

Përkeqësimi i cenueshmërisë së Italisë ndaj përmbytjeve të shkaktuara nga ndryshimet klimatike janë tashmë kushtet hidrologjike të brishta në pjesën më të madhe të vendit. Italia gjithashtu duhet të përballet me praktikën prej dekadash të njerëzve që ndërtojnë në zona të prirura ndaj rrëshqitjeve të dheut ose përmbytjeve - shtëpi që shpesh lejohen të qëndrojnë në vend falë amnistive të herëpashershme të qeverisë.