Vera me diell jo vetëm që shkatërron lëkurën tonë, por shkatërron edhe flokët tanë. Flokët e thatë, majat e çara, flokët e dredhur dhe të brishtë janë vetëm disa nga problemet e shumta të flokëve gjatë verës. Pavarësisht nëse keni flokë super të trashë dhe kaçurrela, ose flokë shumë të hollë dhe të drejtë, duhet t'u kushtoni atyre një vëmendje shtesë gjatë muajve të nxehtë të verës.
Të përmendura më poshtë janë disa maska që do t'ju ndihmojnë të hidratoni, rinovoni dhe rigjallëroni flokët tuaj.


• Përzieni së bashku ½ filxhan mjaltë, 1-2 lugë vaj ulliri dhe 1-2 lugë të verdhë veze në një tas. Aplikojeni këtë përzierje në flokët tuaj dhe lëreni të veprojë për 20 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

• Merrni 1/2 avokado të pjekur, 2 lugë vaj ulliri dhe 1 të verdhë veze. Përziejini mirë të gjithë përbërësit dhe më pas lëreni këtë maskë në flokët tuaj të thatë dhe lëreni në vend për të paktën 15 minuta. Shpëlajeni maskën tërësisht me ujë të ngrohtë, por mos e lani me shampo. Lani dhe rregulloni si zakonisht mëngjesin tjetër.

• Merrni 1 të bardhë veze, 1/4 filxhan kos të thjeshtë organik dhe 1/4 filxhan majonezë. Rrihni të bardhën e vezës derisa të bëhet shkumë dhe më pas përzieni me kos dhe majonezë. Masazhojeni këtë përzierje në flokë të lagur dhe më pas mbuloni flokët me një kapak dushi. Lëreni maskën për rreth 30 minuta dhe më pas shpëlajeni me një shampo të butë. Përdoreni atë si një trajtim mujor për të pasur flokë të mëndafshtë dhe të menaxhueshëm.

• Merrni një lugë gjelle mjaltë, dy lugë gjelle vaj dhe një vezë. Përziejini mirë të gjithë përbërësit për të formuar një pastë dhe më pas aplikojeni këtë maskë në flokët tuaj. Lëreni të veprojë për rreth një orë, më pas lajeni me shampo dhe rregulloni si zakonisht për t'i shtuar butësi dhe shkëlqim flokëve tuaj të shurdhër dhe të thatë.

• Merrni 1 banane mesatare, 1 vezë, 1/2 avokado, 2 lugë gjelle mjaltë, 3 lugë gjelle dhallë dhe 3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër. Hidhini të gjithë përbërësit në një blender për të marrë një konsistencë të butë. Aplikojeni këtë maskë nga rrënjët deri te majat dhe lëreni të veprojë për rreth gjysmë ore dhe më pas shpëlajeni me një shampo hidratuese. Lyejeni flokët me këtë maskë të pasur për të rikthyer shkëlqimin e humbur.


Përveç këtyre, mbani parasysh:

• Pini të paktën 8 gota ujë në baza ditore në mënyrë që të balanconi prodhimin e vajit

• Shmangni përdorimin e produkteve styling në flokët tuaj.
• Shmangni përdorimin e shampove me bazë detergjenti.
• Mos i lani flokët me ujë shumë të nxehtë.
• Sigurohuni që të masazhoni kokën çdo javë pasi kjo rrit qarkullimin e gjakut.