Policia spanjolle ka arrestuar tre lojtarë të paidentifikuar rezervë të Real Madridit, pasi dyshohet se kanë shpërndarë një video seksuale me një të mitur, me arrestimet që kanë shtuar zemërimin rreth seksizmit dhe sjelljes mashkullore në futbollin spanjoll.

Lojtarët, të cilët nuk janë të mitur, u lanë të lirë pas një vendimi gjyqësor dhe pasi u sekuestruan të dhënat në celularët e tyre, tha policia në një deklaratë të enjten.

Rasti rrjedh nga një ankesë e paraqitur nga nëna e një vajze 16-vjeçare në Ishujt Kanarie lidhur me një regjistrim të dyshuar të marrëdhënieve seksuale, tha policia. Ata shtuan se ndërkohë që vajza pohoi se marrëdhëniet ishin konsensuale, regjistrimi u bë në qershor pa pëlqimin e saj dhe se ajo ishte vënë në dijeni së fundmi.

Arrestimet vijnë mes akuzave për abuzim seksual kundër ish-shefit të federatës së futbollit Luis Rubiales, i cili puthi në buzë fituesen e Kupës së Botës të Spanjës Jenni Hermoso muajin e kaluar, duke shkaktuar një valë indinjate.

Rubiales dha dorëheqjen të dielën pas javësh sfiduese të thirrjeve që ai të jepte dorëheqjen dhe do të dalë para një gjyqri të premten. Ai pohon se puthja ishte e ndërsjellë dhe konsensuale.

Policia tha se tre lojtarët ishin ndaluar në kompleksin sportiv të Real Madrid në Madrid dhe një lojtar i katërt ishte duke u hetuar. Një nga të arrestuarit është një lojtar rezervë dhe dy luajnë për ekipin e tretë.

Real Madrid bëri një deklaratë duke thënë vetëm se katër lojtarë të ekipit të të rinjve ishin marrë në pyetje nga policia "në lidhje me një ankesë për një publikim të pretenduar të një videoje private përmes WhatsApp".

Sipas gazetës El Confidencial, subjekti kryesor i hetimit është një lojtar i ekipit të tretë, i cili dyshohet se ka regjistruar marrëdhënien e tij seksuale me 16-vjeçaren.

Të tre dyshohen për kryerjen e një krimi të njohur në ligjin penal spanjoll si "zbulimi i sekreteve të natyrës seksuale", tha një zëdhënës i policisë.

Burimi: The Guardian