Gisele Bündchen po tregon se si e la duhanin dhe pijen për fitnes dhe ilaçe natyrale në mënyrë që të kthejë shëndetin e saj.

Supermodelja foli së fundmi për udhëtimin e saj shëndetësor, teksa u bashkua me markën e suplementeve bimore Gaia Herbs. Gjatë një paneli që festonte partneritetin, 43-vjeçarja tregoi se sa "intensive" është ajo kur bëhet fjalë për mirëqenien.

"Unë meditoj çdo ditë, bëj stërvitje çdo ditë," tha ajo. “Jam shumë mirënjohëse që e kam këtë trup, me të vërtetë jam. Tani kam mësuar – sepse nuk isha aq  mirë në të 20-at apo adoleshencën time – kuptova se trupi im është tempulli im dhe me të vërtetë dua ta shijoj atë. Kështu që për mua, lëvizja e trupit tim është e madhe.”

“Kjo është arsyeja pse zgjohem në 5 të mëngjesit. Kjo është arsyeja pse kam medituar për më shumë se 20 vjet. Dhe kur nuk e bëj, ndiej një ndryshim të madh," tha ajo, duke vënë në dukje, "Unë nuk kam pirë alkool për më shumë se dy vjet dhe është e mahnitshme."

Bündchen shpjegoi se ajo adoptoi stilin e saj aktual të jetesës pasi luftoi me ankthin dhe depresionin kur ishte më e re. Ajo tha se shëndeti i saj mendor filloi të vuante për shkak të pirjes së duhanit, kafesë dhe alkoolit dhe më shumë.

“Në të 20-at e mia kam pasur sulme të rënda paniku dhe depresion”, kujton ajo. “Kur je adoleshent ose në të 20-at mendon se asgjë nuk do të të lëndojë, mund të bësh gjithçka, je një superhero. Epo, jo aq shumë. Trupi juaj ju bën të ditur.”