Mbi seksin

Humori pa filtra në serialin Sex and the City e bëri atë një nga serialet më revolucionare të viteve 1990. Katër personazhet kryesore të tij folën hapur, dhe pa eufemizëm, për përvojat e tyre me burrat, të mira dhe të këqija, duke dëshmuar se edhe gratë kanë jetë seksuale dhe se nuk e kanë problem të flasin për këtë. Nga treshe te orgazmat dhe vibratorët, asgjë nuk ishte jashtë kufijve, duke marrë statusin e Sex and the City si një manual i vërtetë seksi për disa breza.

“Burrat me pamje shumë të bukur nuk janë kurrë të mirë në shtrat.” - Carrie

Mbi modën

Carrie Bradshaw, heroina që jeton lidhjen e saj të pakushtëzuar të dashurisë me modën, frymëzoi mijëra fansa në mbarë botën për 20 vjet me stilin e saj unik, duke përzier vintage me trendet e reja. New Yorker madje arriti të rikthejë tendencat e humbura prej kohësh, nga Ray-Ban Wayfarers te çantat ikonë të brezit Gucci të viteve 1990 .

"Unë abuzoj me këpucët....duhet të jenë të shtrenjta." - Carrie

Mbi miqësinë

Përpara Sex and the City, ne nuk kishim parë kurrë një grup miqsh kaq energjikë. 

Në Sex and the City, jeta sillet rreth ngrënies në restorante, pijeve Cosmopolitans, blerjeve dhe diskutimit të misterit rreth specieve mashkullore. Kush ka nevojë për "të duhurin" kur në vend të kësaj mund të kesh katër miq të shkëlqyer? Siç thotë Charlotte në sezonin e gjashtë, "ndoshta shoqet tona janë shpirti binjak dhe djemtë janë thjesht njerëz për t'u argëtuar".

“Ne kemi bërë një marrëveshje shumë kohë më parë, nëse kemi burrë, foshnje, nuk ka rëndësi. Ne kemi njëra-tjetrën shpirt binjak.” - Samanta

Për marrëdhëniet romantike

Sex and City është gjithashtu një histori dashurie, një histori dashurie mes Carrie dhe Mr. Big. 

Në fund të serialit, katër mikeshat mësojnë se dashuria mund të gjendet në një cep rruge, atëherë kur nuk e pret, se është shumë më e fortë se imazhi ideal që kanë në kokë dhe se seksi nuk ka kufi moshe. Por gjëja më e rëndësishme që mësuam për dashurinë ishte se nuk ka rëndësi nëse jeni 20, 30 apo 40 vjeç, nëse jeni në çift apo beqar, për sa kohë e doni veten ajo funksionon.

“Burrat në të dyzetat janë si fjalëkryqi i të dielës së New York Times: manipulues, të ndërlikuar dhe ti nuk je kurrë e sigurt se ke marrë përgjigjen e duhur.” -Carrie

Mbi feminizmin

Në vitin 1998, HBO publikoi një emision të ri për një grup miqsh gazmorë që flisnin hapur për seksin. Asgjë e pazakontë këtu, përveç se ky grup shoqesh gazmore ishin të gjitha femra, duke e bërë Sex and the City tani një nga shfaqjet më revolucionare të viteve 1990. Gruaja që punonte, një personazh që nuk ishte thelluar më parë, u vendos përpara dhe në qendër, një lëvizje e guximshme për kohën. Një vazhdim i drejtuesve femra të viteve 1980, katër personazhet kryesore janë të gjitha vajza punëtore, me pozicione të larta: Carrie është gazetare, Miranda është avokate, Samantha punon në PR dhe Charlotte zotëron një galeri arti. Mendim përpara për një shfaqje të realizuar në vitet 1990.

“Unë thjesht do të them atë që ju nuk duhet ta thoni. Të dua, por më duaj më shumë.” - Samanta