Succession, Beef dhe The Bear ishin fituesit e mëdhenj të çmimeve Emmy, të cilat u zhvilluan në Los Angeles. Sarah Snook, Kieran Culkin dhe Matthew Macfadyen morën të gjithë çmimet e aktrimit ndërsa Succession gjithashtu fitoi serialin më të mirë dramatik.

Gjithashtu në ceremoni, Sir Elton John fitoi çmimin e tij të parë Emmy, duke i dhënë më në fund statusin EGOT. Kjo do të thotë se ai i është bashkuar një klubi ekskluziv të interpretuesve që kanë fituar një çmim Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony.  Koncerti i tij nw Dodger Stadium fitoi specialin e varietetit më të mirë live, duke shënuar nominimin dhe çmimin e parë të këngëtarit dhe kantautorit britanik për Emmy. Megjithatë, Sir Elton nuk mundi të merrte nderin pas një operacioni në gju.

Një zëdhënës e pranoi trofeun në emër të tij, duke e përshkruar fitoren si "historike" dhe duke thënë se Sir Elton kishte "krijuar kolonën zanore për të gjithë jetën tonë dhe ka bërë shumë për shoqërinë".

Fituesit e tjerë përfshinin The White Lotus dhe Abbott Elementary. Succession, dramë e vlerësuar nga kritika për një manjat mediatik dhe luftërat për pushtet midis familjes së tij jofunksionale, përfundoi vitin e kaluar pas katër sezonesh. Ajo u shpërblye  duke fituar serialin më të mirë të dramës dhe çmimet për shkrimin dhe regjinë, ndërsa Snook dhe Culkin fituan respektivisht aktoren kryesore dhe aktorin më të mirë. Ndërsa ceremonia ishte e 75-ta Emmy, disa kastë të famshëm televiziv u ribashkuan në skenë - duke përfshirë yjet nga The Sopranos, Cheers dhe All in the Family.

Çmimet Emmy, të cilat u prezantuan nga aktori dhe komediani Anthony Anderson, u vonuan me katër muaj për shkak të grevave të Hollivudit.

Nominimet u shpallën në korrik dhe ceremonia fillimisht ishte planifikuar për në shtator, por grevat e shkrimtarëve dhe aktorëve nënkuptonin se shumë pak kandidatë do të kishin mundur të merrnin pjesë.