Sipas një studimi mjekësor, të dridhurat në dhomën e gjumit nuk janë aspak të mira!

Studiuesit zbuluan që njerëzve që flinin në një dhomë të ftohtë 14 gradë Cesius, tensioni sistolik dhe diastolik i gjakut u rritej nga 6 në 8 për qind kur dilnin nga krevati në mëngjes, në krahasim me ata që e kalonin natën në një dhomë të ngrohtë, 24 gradë celsius.

Presioni i gjakut rritet natyralisht kur zgjohesh, shpjegon bashkautori i studimit Keigo Saeki, epidemiolog në Universitetin Mjekësor të Nara- s në Japoni, por kur dilni nga shtrati në një dhomë të ftohtë, enët e gjakut të lëkurës tkurren dhe zemra rreh më shpejt që të të ngrohë, shton ai.

Kjo rritje në presionin e gjakut zgjat të paktën 2 orë dhe nëse përsëritet gjithmonë mund të kthehet në një rrezik serioz për ritmin e brendshëm, thotë Dr. Saeki.

Ajo që ju vjen në mendje tani është ose mungesa e kondicionerit ose harxhimi i parave nëse do të duhet ta mbani hapur për një kohë të gjatë.

Ne kemi dy këshilla në lidhje me këtë:

1. Programojeni kondicionerin të ndizet në 22 gradë, gjysmë ore para se të ngriheni. Kështu kur të dilni nga krevati, trupi juaj do gjejë të njëjtën temperaturë jashtë.

2. Sjellim në vëmendje markën më të njohur Carrier, e cila vjen në Shqipëri nga BILLI AL Sh.p.k. 

Në pikat e dyqaneve të Billi Al Carrier, do të gjeni kondicionerin Platinium Plus, i cili ofron një performancë të shkëlqyer duke kursyer energjinë ne menyrë efikase!

Mos harroni që kondicioneri është një nga *blerjet e zgjuara* për shtëpinë, kështu që bëni zgjedhjen e duhur me markën Carrier.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Billi Al-Carrier (@billialcarrier)