Dita juaj përcaktohet nga mënyra se si e filloni atë. Të kesh një rutinë të shëndetshme në mëngjes është e rëndësishme për të qëndruar të shëndetshëm dhe pozitiv. Mëngjesi juaj është gjithashtu pjesë e rutinës suaj të mëngjesit dhe ju ndihmon të filloni ditën duke plotësuar urinë dhe duke ju siguruar energji.

Megjithatë, njerëzit nuk janë të vetëdijshëm se ka ushqime, të cilat nuk duhet t'i hani në mëngjes me stomakun bosh. Këto ushqime do t'ju bëjnë të letargjik dhe do t'ju rrisin peshën trupore. Këtu është një listë e ushqimeve që duhet të shmangni në mëngjes.

1.Pancakes dhe waffles

 Pancakes dhe waffles përmbajnë qumësht, vezë, miell dhe sheqer. Edhe pse ato përmbajnë proteina, si vaflet ashtu edhe petullat bëhen duke përdorur miell të thjeshtë ose maida, të cilat kontribuojnë në obezitetin dhe rezistencën ndaj insulinës.

2. Domate

Ngrënia e domateve në mëngjes me stomakun bosh nuk këshillohet pasi ato përmbajnë acid tanik në përqendrim të lartë dhe kjo rrit aciditetin e stomakut. Mund të rezultojë në ulçera gastrike.

3. Reçel

Reçeli është një mëngjes me sheqer dhe me shumë kalori. Në vend të reçelit, përpiquni të hani vezë me bukë të thekur dhe shmangni mishin e përpunuar si salsiçet. Mundohuni të përdorni bukë me shumë kokrra në vend të bukës së bardhë.

4. Lëng frutash të paketuar

Lëngjet e frutave konsiderohen të shëndetshme dhe janë një nga artikujt ushqimorë të njohur nëse po përpiqeni të humbni peshë dhe të shmangni urinë. Megjithatë, lëngjet e frutave të paketuara që merrni në dyqane nuk janë aspak të shëndetshme. Shumë prej tyre përmbajnë sasi të vogël të lëngut aktual dhe më shumë sheqer. Përmbajtja e lartë e sheqerit mund të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2, obezitetit dhe sëmundjeve të tjera.

5. Drithërat e mëngjesit

Shumë prej nesh konsumojnë drithëra mëngjesi pasi ato janë të përshtatshme dhe sipas etiketës së tij, ka lëndë ushqyese të shtuara. Në fakt, këto janë produkte të përpunuara me shumë ngjyra artificiale, sheqer dhe pak drithëra. Shumë nga këto produkte kanë nivele të larta të sheqerit dhe mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës, obezitetit dhe çështjeve të tjera shëndetësore.

6. Pijet e gazuara

Pirja e pijeve të gazuara në mëngjes është një ide shumë e keqe. Mund të ulë furnizimin me gjak në stomak dhe të dëmtojë mukozën tuaj. Kjo do të çojë në tretje jo të duhur ose të ngadaltë.

7. Bar proteinash/ Bar Granola/ Bar mëngjesi

Edhe pse shitet si opsion për mëngjes, baret granola nuk janë shumë të shëndetshme. Shumë nga këto bare përmbajnë nivele të larta sheqeri, mjalti dhe shurup misri. Përmbajtja e sheqerit rritet me shtesat si copëzat e çokollatës dhe shijet e tjera. Këto bare gjithashtu nuk kanë fibra dhe proteina.

8. Kos i ëmbëlsuar

Konsumimi i kosit me fruta të freskëta është një nga mëngjeset më të shëndetshëm, por kur e blini nga dyqani, zakonisht përmban konservues, aromë artificiale dhe zakonisht ka shumë sheqer. Mundohuni të keni kos grek me fruta të freskëta.

9. Perime të papërpunuara

Perimet janë të mira për shëndetin tuaj, por nuk duhet t'i hani në mëngjes me stomakun bosh, pasi mund të shkaktojë dhimbje stomaku. Aminoacidi i pranishëm në perime mund të shkaktojë fryrje dhe urth. Perimet e papërpunuara gjithashtu mund të irritojnë mukozën e stomakut tuaj.

10. Smoothies nga dyqani

Smoothies të blera nga dyqani nuk janë aq të shëndetshëm sa mendoni. Ato përmbajnë qumësht ose akullore me yndyrë të plotë dhe shumë sheqer. Këshillohet që të bëni smoothie-n tuaj duke përdorur