Një postim në mediat sociale që pretendonte se një aktore indiane kishte ndërruar jetë për shkak të kancerit në qafën e mitrës dhe një video pasuese që njoftonte se ajo ishte gjallë, ka krijuar një debat të furishëm mbi enigmat etike që karakterizojnë fushatat e publicitetit në internet.

Të premten, llogaria zyrtare e Poonam Pandey në Instagram publikoi ????një deklaratë duke thënë se aktorja 32-vjeçare kishte "patur një betejë të ashpër me sëmundjen" dhe për pasojë humbi jetën.

Mediat raportuan lajmin për vdekjen e saj brenda pak minutash dhe rrjetet sociale ishin plot homazhe për aktoren.

Pandey ka luajtur në disa filma, por ajo u bë një sensacion në internet për shkak të postimeve të saj të diskutueshme në rrjet. Në vitin 2011, aktorja premtoi se do të zhvishej lakuriq nëse skuadra indiane e kriketit fitonte Kupën e Botës, megjithëse nuk i qëndroi fjalës.

Vetëm një ditë pas "vdekjes" së saj, Pandey postoi një video duke thënë se ajo "e kishte falsifikuar vdekjen e saj" dhe se postimi në Instagram për 1.3 milionë ndjekësit e saj ishte pjesë e një fushate në rrjetet sociale për të ndërgjegjësuar rreth kancerit të qafës së mitrës.

“Papritmas ne të gjithë po flasim për kancerin e qafës së mitrës, apo jo? Zonja Pandey thotë në video, duke shtuar se ajo ishte "krenare" për atë që lajmi i vdekjes së saj "e arriti qëllimin.

Kanceri i qafës së mitrës shpesh quhet "vrasës i heshtur" sepse nuk shfaq simptoma të dukshme në fazat e hershme. Pas kancerit të gjirit, ai është kanceri i dytë më i zakonshëm tek gratë në Indi, me mbi 77,000 që vdesin nga kjo sëmundje çdo vit.

Kjo i ka bërë njerëzit të pyesin nëse është normale që efektiviteti të tejkalojë etikën kur bëhet fjalë për krijimin e fushatave "virale" si kjo.

Disa kanë pyetur gjithashtu se kush është përgjegjës për vendosjen e këtyre standardeve - a janë reklamuesit, media apo shikuesit?