"Mbiemri im? Është i rëndë, në disa raste, por thjesht për shkak të një çështjeje përgjegjësie. Po, kam një mbiemër të rëndësishëm, por jam unë. Personaliteti im dhe muzika ime shkojnë përtej kësaj", deklaroi pak kohë më parë Angelina Mango, vajza e Laura Valente dhe Pino Mango, e cila, pasi triumfoi dhe arriti në shkallën e dytë të podiumit në edicionin e njëzet e dytë të "Amici" të Maria De Filippi fitoi Festivalin e  Sanremos mbrëmjen e djeshme. Këngëtarja e re, me këngën "La noia", e shkruar së bashku me Madame, mori 40.3 për qind të preferencave totale, duke marrë parasysh tre juritë (televotimit të publikut, sallës së shtypit, jurisë së radios).

E bërtitura çlirimtare

"Kjo është çmenduri. Faleminderit për gjithçka. Falënderime të përzemërta për orkestrën, për ty, për Gio, për Fiorello, për ekipin tim, për Martën, për nënën time, për Phil, Antonio, familjen time që është këtu sonte. Faleminderit që erdhët." -këto ishin fjalët që këngëtarja tha pas një të bërtiture çlirimtare.

Pas 10 vitesh një grua triumfon në Saremo

Kanë kaluar 10 vjet që kur një grua fitoi festivalin e Sanremos: suksesi i fundit daton në vitin 2014, kur Arisa triumfoi me Controvento.

Muzika në gjak

Njëzet e dy vjeçare me origjinë nga Lagonegro, në provincën e Potenzës, dhe me muzikën në gjak, Angelina solli "La noia" në festival: “Unë mund ta përkufizoja "La noia" si një pjesë 'lart', por nuk është plotësisht një 'up' pjesa në kokën time”, ka treguar për RaiPlay kantautorja, “është një pjesë shumë intensive, shumë emocionuese, sepse është një këngë autobiografike. Dhe kështu është një këngë që flet për mua”.Fillimet

Një karrierë që filloi në një moshë shumë të re së bashku me të atin, i cili vdiq në 2014, në projekte të ndryshme, e cila u pasua në vitin 2021 nga "Monolocale", albumi i saj i parë dhe debutimi i saj në skenë në vitin 2022 në "Concertone del Primo Maggio" së bashku me vëllain e saj, Filippo. Për të mbërritur më pas te Amici, këngët "Voglia di vive", "Ci pensiamo domani" dhe "Che t’o dico a fa", albumin e dytë "Voglia di vive" dhe Festivalin e lakmuar të Sanremos: "Për momentin unë lo mundohem ta shtyj panikun, sepse paniku është i bukur kur ka edhe entuziazëm, kur ka adrenalinë. Dhe për mendimin tim kjo vjen nga nënvetëdija, edhe tani të jesh këtu është një shije për mua dhe të mendosh se është thjesht një shije më tremb pak. Por nga ana tjetër, jam shumë krenare që jam këtu dhe  thjesht më bën të mendoj 'Kënaqu dhe ji e lumtur me atë që po bën'.

Në gjurmët e babait

Angelina u ngjit në të njëjtën skenë ku në vitin 1985 Mango kishte debutuar në kategorinë "Propozime të reja" me Il viaggio: "Babai im doli në këtë skenë dyzet vjet më parë, pak a shumë" - kujtoi ajo. “Kjo gjë sigurisht që më lidh shumë me të, sepse është një vend jo i panjohur për familjen dhe është një vend për të cilin kam dëgjuar gjithmonë edhe në një mënyrë ndoshta më të afërt se zakonisht që kur kam qenë e vogël. Pra, është një emocion i madh të shkelësh një skenë si kjo, ndoshta merr një vlerë edhe më të ndryshme. Amadeusit do të doja t'i them faleminderit që më ftuat dhe shpresoj të mos ju zhgënjej".