Vetëm disa javë pasi Dua Lipa lyu flokët e saj të kuq, ka ndarë me 'Vogue' arsyen e transformimit të saj. Ne jetojmë në një botë ku duket sikur sa herë që një yll pop del nga dera pyesim veten - a na dërgojnë një shenjë? - por Dua këmbëngul se ndryshimi i saj në fakt "nuk ishte asgjë e thellë". 

“Në fakt isha në studio duke punuar për këngët [për albumin tim të ardhshëm] dhe me të vërtetë rezonova me ngjyrën e kuqe,” ndan ajo. “Ka një ton më të errët dhe tokësor në të, me të cilin thjesht u ndjeva vërtet e lidhur. Dhe thash 'E di çfarë? Unë do të lyej flokët të kuqe'. Kjo është atmosfera ime e re dhe kjo është ajo që dua të bëj.” Vetëm pas lyerjes, ndërsa shikoja fotot e vjetra familjare, kuptova se mamaja ime i kishte lyer flokët me këtë ngjyrë të kuqe gjatë gjithë fëmijërisë sime".

Tani, këngëtarja po argëtohet duke eksploruar pamjet e bukurisë që përputhen me këtë atmosferë të re. Sidomos duke pasur parasysh njoftimin e fundit se, përveçse është imazhi i 'Libre' të YSL Beauty, ajo tani merr rolin e ambasadores globale të bukurisë në markë.

“Rimeli ka qenë gjithmonë një gjë e panegociueshme për mua”, thotë ajo për rutinën e saj. “Kur isha 16 ose 17 vjeç, zbulova buzën kafe dhe që atëherë nuk e kam ndalur përdorimin e buzëkuqit ngjyrë kafe”. Është gjithashtu e preferuara e saj kur del në mbrëmje. “Nëse e di që do të jetë një natë kërcimi, sa më pak makeup aq më mirë. Një buzëkuq kafe, highlighter dhe ika...”

Për Duan, bukuroshja – pavarësisht nëse është grim apo ndryshim i modelit të flokëve – është e gjitha vetëm një mënyrë e re dhe argëtuese për të shprehur veten. “Disa ditë, dua shumë të kem një pamje djaloshare, dhe disa ditë dua të ndihem vërtet magjepsëse dhe femërore. Të qenit në gjendje të luaj të dyja këto anët e mia dhe të eksperimentoj është vërtet argëtuese.”