SKY NEWS

“Çfarë tjetër?” Është një pyetje e bërë me ankth shumë herë në gjashtë muajt e fundit. Dhe pa dyshim që pyetja formoi thelbin e bisedës së vonë të natës midis Presidentit Biden dhe Kryeministrit Netanyahu. Sulmi spektakolar i Iranit me dron dhe raketa ndaj Izraelit është vërtet i paprecedentë. Një rajon tashmë i tronditur nga sulmet e Hamasit dhe hakmarrja izraelite ndaj Gazës po tronditet sërish.

Udhëheqja dhe leva amerikane, e testuar në mënyrë të përsëritur, po pëson ende një tendosje më të madhe. Këtë herë edhe pse pasoja e provës së Presidentit Biden është lufta e gjithanshme, ose jo, në Lindjen e Mesme. Është skenari më i frikshëm që nga 7 tetori. Pa diskutim, ky moment – është më i rrezikshmi deri më tani, në një rrugë të gjatë. Një sulm i drejtpërdrejtë nga Irani, nga toka iraniane, kundër Izraelit është një vijë e kuqe e kaluar në Tel Aviv.

Shkaku i Iranit ishte një moment tjetër i paprecedentë dhe një tjetër vijë e kuqe kaloi, më 1 prill, kur një raketë ra në konsullatën iraniane në Damask, Siri, duke vrarë 16 persona. Shkak për këtë ishte Izraeli? Apo sjellja malinje rajonale e Iranit, siç edhe po shihet. Ju mund të shihni se si kjo spirale po shfaqet dhe shpjegon fytyrat e zymta të presidentit amerikan dhe zyrtarëve të tij në dhomën ovale në Shtëpinë e Bardhë.

Edhe pse kaq shumë prej dronëve dhe raketave u kapën dhe përkundër asnjë skenari të viktimave masive, izraelitët do të ndihen thellësisht të cenueshëm dhe qeveria izraelite mund të ndihet e detyruar të hakmerret. Përshtypjet dhe rivendosja e parandalimit janë shumë të rëndësishme në Lindjen e Mesme. Kjo është pikërisht arsyeja pse Irani u kundërpërgjigj pas sulmit në konsullatën e Damaskut. Kjo është gjithashtu arsyeja pse Izraeli mund të mos jetë në gjendje të injorojë valën e fundjavës së Teheranit të dronëve dhe raketave. Asnjëherë në historinë e tij Izraeli nuk është përballur me një sulm ajror si ky.

Dhe sigurisht, në Shtëpinë e Bardhë ata i dinë të gjitha këto shumë mirë. Por ne të gjithë e dimë gjithashtu se marrëdhëniet SHBA-Izrael janë tensionuar rëndë nga Gaza. Testi i Presidentit Biden tani është të balancojë veprimin dhe reagimin e një kombi që po përballet me një moment që do të ndihet, nga brenda, dhe do të jetë ekzistencial me pasojat e një lufte gjithëpërfshirëse rajonale. Dhuna e konsiderueshme e kolonëve hebrenj në Bregun Perëndimor, sulmet e Hezbollahut nga Libani jugor dhe fatkeqësia e vazhdueshme në Gaza rrezikojnë të komplikojnë kaosin.

Veprimet e Iranit ishin më shumë nga sa pritej nga kushdo. Një sulm i paprecedentë dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm ndaj Izraelit. Ishte një përpjekje ekstreme për të rivendosur parandalimin. Kjo funksionon në të dyja mënyrat.

Vetëm gjashtë muaj më parë, ditë para 7 tetorit, këshilltari i sigurisë kombëtare i Presidentit Biden, Jake Sullivan shkroi “rajoni është më i qetë se sa ka qenë për dekada… Kemi de-përshkallëzuar krizat në Gaza dhe kemi rivendosur diplomacinë e drejtpërdrejtë…” Ai ishte i gabuar në mënyrë spektakolare.