Sulmuesi më në fund ka konfirmuar se do të largohet nga ‘Parc des Princes’ këtë verë, duke i dhënë kështu një fund të vonuar dramës.

Jo shumë kohë pasi u publikua së pari lajmi se Kylian Mbappe kishte konfirmuar qëllimin e tij për t'u larguar nga ‘Paris Saint-Germain’ në fund të sezonit, Aurelien Tchouameni bëri një postim në rrjetet sociale që nuk përmbante asgjë përveç disa emoji me kokoshka. Nuk kishte nevojë për fjalë.

Mesazhi ishte sa i qartë aq edhe konciz: Tchouameni mezi pret të shohë se çfarë do të ndodhë më pas në telenovelën më të gjatë në botë të futbollit. Natyrisht, emocioni i mesfushorit është krejtësisht i kuptueshëm. Mbappe së shpejti do t'i bashkohet atij në Real Madrid.

Ka qenë prej kohësh sekreti i mbajtur më keq në futboll, natyrisht, i pashmangshëm për rreth gjashtë muaj në këtë fazë, dhe me gjasë që kur Mbappe doli për herë të parë në fushë si adoleshent në Monaco. Sepse francezi ka dashur të transferohet në Madrid që kur ishte fëmijë. Transferimi i tij i ardhshëm është, pra, realizimi i një ëndrre. Për PSG-në, megjithatë, është fundi i një makthi.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kylian Mbappe? (@k.mbappe)

Dëmi kolosal i bërë

Kampionët francezë mund të përfundojnë duke marrë një lloj kompensimi financiar - Mbappe mund të heqë dorë nga disa bonuse që i detyrohen ose madje t'ia dorëzojë tarifën e nënshkrimit te PSG - por klubi është i vendosur të paguajë një çmim tepër të rëndë për humbjen e një prej lojtarëve më të mirë në botë për sa i përket marrëveshjeve të sponsorizimit, mundësive komerciale dhe ndjekësve të mediave sociale.

Edhe kur Neymar dhe Lionel Messi ishin pjesë e PSG, Mbappe ishte lojtari më i vlefshëm i parizienëve në çdo kuptim. Ai nuk ishte vetëm një nga talentet e mëdha, ai ishte një hero vendas. Në botën e tyre ideale, djali nga Bondy do ta kishte udhëhequr PSG-në drejt titullit të parë të Ligës së Kampionëve. Por kjo përrallë pariziene ka kohë që është kthyer në absurd.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kylian Mbappe? (@k.mbappe)

PSG i premtoi se do ishte titullar

Interesi i Madridit për Mbappe - dhe anasjelltas - ka qenë prej kohësh. Los Blancos fillimisht e ftuan fëmijën me posterat e Cristiano Ronaldos dhe Zinedine Zidane në murin e tij të dhomës së gjumit në terrenin stërvitor të klubit në vitin 2012. Madridi ra gjithashtu dakord për një marrëveshje me Monacon për të nënshkruar me Mbappe në verën e 2017, por adoleshenti sensacional çuditërisht firmosi për PSG-në.

"Nuk ishte vetëm për para," tha për GOAL Luis Ferrer, i cili ishte pjesë e ekipit të rekrutimit të PSG për 10 vjet. “Ishte krejtësisht ndryshe, u deshën kohë, muaj. Ai kishte bërë një sezon të mrekullueshëm me Monacon dhe të gjithë e dinin se ai ishte një xhevahir, por ne gjithashtu e dinim se ai ishte prioriteti i Madridit.

Pra, Madridi ishte aty dhe nuk kishte asnjë mënyrë për ta ndaluar atë. Madridi ishte ëndrra e Mbappes gjithashtu – kjo është arsyeja pse ne e dinim se kishte shumë punë për të bërë.

Duhej të mendonim për ide të shkëlqyera. Të gjithë bashkëpunuan për ta bërë këtë punë. Por ideja ime ishte t'i thoja Mbappes që të bashkohej me PSG-në fillimisht, se Kupa e Botës (2018) po vinte dhe t'i ofronte atij një vend të garantuar në formacionin startues që ndoshta Madridi nuk mund t'i premtonte atij.

Ne e bëmë atë premtim sepse besuam në talentin e tij. Është diçka shumë e rrallë, unë i kam premtuar një futbollisti vetëm një herë se do të luante patjetër. Normalisht është trajneri ai që e bën këtë, por sepse [ish-trajneri i PSG-së] Unai [Emery ] ishte i përfshirë në bisedime..."

Në të vërtetë, Emery luajti një rol kyç për të bindur Mbappe dhe prindërit e tij se PSG ishte alternativa më e mirë për të në atë fazë të karrierës së tij.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kylian Mbappe? (@k.mbappe)

"Do shkruaj histori në qytetin tim"

Ideja për t'u rikthyer në Paris gjithashtu iu përshtat jashtëzakonisht shumë Mbappe. “Gjithmonë kam thënë se kam dashur të shkruaj histori në Francë, në kryeqytet, në vendin tim, në qytetin tim”, tha ai për Canal+. Sigurisht që do të ishte e vështirë të nënvlerësohej rëndësia e edukimit të Mbappe në Bondy në të gjithë botëkuptimin e tij.

Mendoj se futbolli është thjesht ndryshe për ne. Është thelbësor”, ka shkruar ai në ‘Players’ Tribune’. "Është çdo ditë. Është si buka dhe uji... Në Bondy, ju mësoni vlera që shkojnë përtej futbollit. Ju mësoni t'i trajtoni të gjithë njësoj, sepse të gjithë jeni në të njëjtën tenxhere. Të gjithë ëndërroni të njëjtën ëndërr."

Rrjedhimisht, ai u kthye te Bondy pasi u zbulua zyrtarisht si lojtar i PSG-së në shtator 2017 për të takuar dhe përshëndetur brezin e ardhshëm të fëmijëve që ëndërrojnë të ndjekin hapat e tij.

Ngjarja mund të jetë organizuar nga sponsori kryesor i Mbappe, Nike, por ishte gjithashtu jashtëzakonisht i dobishëm nga perspektiva e PSG. Bondy ishte vetëm një lagje veçanërisht produktiv në një nga terrenet më të mira të rritjes së talenteve të futbollit në të gjithë botën. Pra, të kesh Mbappe si ambasador ishte PR i paçmuar për PSG-në.

"Erdhi për arritje kolektive"

Natyrisht, Mbappe gjithashtu dha maksimumin në fushë. Ai u shpall golashënuesi më i mirë i Ligue 1 për sezonin e gjashtë radhazi dhe tashmë ka kaluar Edinson Cavanin si lojtarin me më shumë gola në historinë e PSG-së.

Sidoqoftë, siç tha Mbappe në atë kohë, "Është një arritje personale, por unë erdha gjithashtu për arritje kolektive" - dhe, në atë fazë, pakënaqësia e Mbappe me përparimin e PSG-së dhe paaftësia për të mbijetuar vazhdimisht në Ligën e Kampionëve ishte e dukshme.

Ai dukej se do të largohej për herë të parë në vitin 2022. Madridi ishte i bindur se më në fund e kishte marrë njeriun e tyre, por Mbappe bëri një kthesë dramatike duke zgjedhur të qëndronte në Paris pasi iu premtuan edhe më shumë para dhe madje më shumë fuqi.

PSG mohoi ta bënte Mbappe de facto drejtor sportiv, por Nasser Al-Khelaifi tha se ai do të ishte "guri themeltar i projektit të klubit". Ky projekt i veçantë tani është në prag të kolapsit - gjë që mund të mos jetë aq e keqe, pasi do t'i lejonte klubit të largohej nga Mbappe, por edhe obsesioni i tij jo i shëndetshëm me superyjet.

"Nuk është Kylian Saint-Germain"

Gjatë një mosmarrëveshjeje me klubin për të drejtat e imazhit, Mbappe dikur deklaroi se ndërsa PSG ishte "një familje e madhe, sigurisht që nuk është Kylian Saint-Germain". Por është ndjerë kështu gjatë dy viteve të fundit. Mbappe është bërë më i madh se klubi - dhe ata e dinin gjithashtu, kjo është arsyeja pse ata janë përkulur vazhdimisht për të përmbushur çdo kërkesë të tij.

Durimi i tyre më në fund u duk se mbaroi vitin e kaluar, kur një letër që konfirmonte qëllimin e tij për t'u larguar nga klubi në vitin 2024 u zbulua në mënyrë misterioze - dhe me lehtësi - në shtyp. Mbappe u përjashtua nga një turne parasezonal në Azi, por në fund u mirëprit përsëri në grup pas "bisedimeve shumë konstruktive, pozitive" midis dy palëve.

Mbappe iu përgjigj grindjeve në mënyrë të parashikueshme, duke shënuar 44 gola në vetëm 47 paraqitje në të gjitha garat këtë sezon. Megjithatë, doli përpara ndeshjes së 1/16 të Ligës së Kampionëve me Real Sociedad se ai sapo i kishte thënë Al-Khelaifi se do të largohej nga PSG këtë verë.

Reagimi i menjëhershëm ishte padyshim shkatërrimi. Klubi kishte arritur të bindte Mbappe të qëndronte më parë; shpresonin ta bënin përsëri. Por mendja e Mbappes ishte e vendosur dhe, pasi të kapërcejnë humbjen, kjo duhet të jetë një bekim për PSG-në. Sepse kjo telenovelë ka zgjatur shumë gjatë.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kylian Mbappe? (@k.mbappe)

“PSG ka ekzistuar para Mbappes”

Polemikat e vazhdueshme nuk kanë bërë gjë tjetër veçse kanë dëmtuar përpjekjet e PSG-së për të bindur botën se ata janë një klub serioz. Në një moment, ai madje argumentoi se arritjet e tij janë nënvlerësuar sepse ai luan për PSG-në, "një klub përçarës" që "shkakton thashetheme".

Mbappe padyshim që ka probleme legjitime me mënyrën se si PSG është drejtuar ndër vite, por ironia e të qenit përgjegjës për kaq shumë nga bisedat e pandërprera dhe shpërqendruese të tabloideve me flirtin e tij të pandërprerë me Madridin, përbuzjen në fushë dhe kritikat e trajnerit të tij me sa duket nuk janë mirëkuptuar. Siç tha dikur Jerome Rothen, Mbappe "bën shumë zhurmë", duke e portretizuar atë si llojin e personazhit që do të reagonte ndaj një zjarri duke "derdhur benzinë mbi të", ndërsa Christophe Dugarry parashikoi në vitin 2019 se lidhja e dashurisë Mbappe-PSG "do të kthehej shpejt në diçka të keqe".

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kylian Mbappe? (@k.mbappe)

Largimi i tij do të godasë fort, nuk ka absolutisht asnjë dyshim për këtë, por siç theksoi ish-drejtori sportiv Leonardo, është e vështirë të ndërtosh një ekip të suksesshëm rreth një figure kaq të paqëndrueshme. “Për të mirën e PSG-së, mendoj se ka ardhur koha që Mbappe të largohet”, tha Leonardo për L'Equipe vitin e kaluar. Paris-Saint-Germain ka ekzistuar para Kylian Mbappe dhe do të ekzistojë pas tij”.

Pra, megjithëse ky mund të mos jetë fundi i dëshiruar nga PSG, të paktën më në fund po përfundon.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Kylian Mbappe? (@k.mbappe)