Sikurse e dimë tashmë, muajt e fundit Tayna ka prishur raportet me menaxherin e saj Rinor Hykolli dhe producentin Cricket Music. Reperja ka fshirë, dy këngët e saj të para “Columbiana” dhe “Shqipe”, e me ato ka hequr edhe producentin e saj Cricket dhekompaninë e saj me të cilën bashkëpunoi për 5 vite, nga lista e miqeve në Instagram.

Së fundmi ajo u kthye në muzikë me një këngë dhe kanal të ri në YouTube. Mirëpo, Rinori i ka hequr këngën nga YouTube. 

"Unë, për mua jam e Para!

Për vite kam punuar shumë në cdo disponim te mundshëm, në cdo gjendje emocionale/shpirtërore/shëndetësore pa u dorzuar kurrë e në ndërkohë këto vite, te tjerët i kan shijuar lehtë rezultatet e sukseseve të mia te cilat ju bënë atyre “ shpi “. Po shpija ime nuk kishte rëndësi. Shëndeti i familjarëve të mi vazhdon të mos ketë rëndësi per ta.

Në heshtjen e shumë njerëzve mësova shumëçka.

Ashtu si mbreti Artur, me shpatën e së vërtetës, dinjitetit dhe respektit për veten dhe të gjithë njerëzit që një zemër e kanë, dal me kraharorin hapur dhe bërtas: NUK bëhet dot njeriu i madh as me para, as me famë, e as me ligësi. Ti je njeri i vogël kur vjen në këtë Tokë për të vuajtur suksesin që kurrë s’ja ndeve aromën, ke ardhur për t’u kacavjerrë në xham ashtu si një kërmill pas shiu…

Po unë, do të të vrojtoj me durim, sepse unë jam e MADHE…

I kërkoj ndjesë dëgjuesve t’mi për videon e hequr, por unë e di që do më kuptoni, e bashkë me mua, do bëni durim para mjeranëve të cilët nuk lënë një rast t’u ikë, pa treguar sa të vegjël janë!

Un ja kam lënë në dorë drejtësisë edhe Zotit!"-shkroi Tayna.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tayna (@tayna)

Pas këtij statusi ka ardhur edhe reagimi i Rinorit i cili shkruan në Instagram:

"E dashur Artiste,
Sepse e tille je ti, Artiste! Keshtu me je dukur qe diten e pare qe te kam degjuar dhe kam besuar se mund te shkoje shume larte nese do kishe suportin e duhur. Rastesia desht qe tet  shihja nje dite teksa ecje rrugeve te qytetit, ne kushte qe si takojne nje Dive te ardhshme apo ne kushte qe sot sjane me as ne imagjinaten tende...Dhe ky ishte vizioni im per ty, kjo ishte ajo qe une besoja per ty dhe kjo ishte ajo per te cilen une u investova, me mish e me shpirt, por dhe me gjithe kapitalin tim te mundshem. Duke tet shnderruar ty ne Diven dhe sensacionin e radhes ne nje industri ku ste hapet asnje dere, asnje telefon dhe asgje ste jepet pa pare dhe ti e di kete shume me mire se une...Se ndryshe mbase do kishe shkelqyer shume me heret me artin tend. Por une besova dhe sakrifikova,qe ti te mos zvarriteshe kurre si kermilli ne kete industri e te mos i luteshe kurre askujt, te mos beje kompromise per asgje, te ishe e paprekshme, te ishe e Madhe ne syt e te gjithve! Dhe I bera une per ty te gjitha! "Te voglin", "te fortin", "zvarritesine", "te pameshirshmin" e shume role te tjera...Qe hallet e tua te ishin te miat, qe "armiqte" e tu te ishin te mit, qe arti jot te mos cenohej nga asnje shqetesim, qe performancat e tua te ishin ne lartesine e nje Dive, qe rrugetimi jot te mos perlyhej nga asnje skandal, qe familja jote dhe ti te flinit te qet e une kurre temos vija gjume ne sy ... Po, sigurisht po dhe qe une e ti te kishim nje shtepi e jete me te mire! Ti fal talentit tend dhe une fal investimit qe bera me shume mund! Prandaj e dashur Artiste, kengen tende se kam bllokuar une, Rinor Hykolli, por e kane bllokuar firmat dhe kontratat qe ti ke ber per te mberritur ketu ku je sot, aq larte dhe aq e forte sa mundesh te hedhesh balte mbi punen qe kam ber, duke len pas dore veten e familjen time. Megjithate jam krenar se vertet shoh qe sjam gabuar dhe ja kam dal ta bej realitet vizionin tim.Prandaj ceshtja jone seshte me e jona por e letrave tona te shkrume e zeza mbi te bardhe e une skam cka bej meshume mbi ato qe vet kemi dakortesu me i firmos ne dite te mira apo nevoje...Une vec uroje ta mirembash ate cka me shume mund arritem te dy dhe ishalla te shoh larte e me larte. Secili ne rruge te vet, me ndihmen e Zotit pacim akoma suksese me te medha!"