Këtë vit, pamë ringjalljen e minifundeve në disa pasarela të markave prestigjioze si: Prada, Chanel, Miu Miu, Hermès dhe shumë të tjera.

Ringjallja e minifundeve mund t'i atribuohet krijimit të modeleve të Mary Quant në vitet 1960, kur ajo transformoi mënyrën e veshjes së grave. Vizioni i saj revolucionar dhe i zgjuar shkatërroi shumë mure të standardeve të bukurisë dhe kodeve të veshjes atëherë.

Një nga fytyrat më të mëdha të trendit të minifundeve atëherë ishte modelja britanike, Twiggy. E njohur për stilin e saj të çuditshëm dhe grimin tërheqës, qëndrimi i saj i guximshëm riinterpretoi frymën e epokës dhe i dha një kthesë të re stilit. Me prerjen e saj të shkurtër pixie, ajo krijoi një pamje androgjene, duke e bërë atë një sensacion mbarëbotëror.

Heroina tjetër ishte këngëtarja dhe personaliteti televiziv britanik Cilla Black. Ajo zotëronte natyralitet dhe gjithmonë kishte një sy të mprehtë për dizajnin e modës. Një nga minifustanet ikonike që ajo veshi ishte fustani i saj i kuq kadife, i dizajnuar nga John Bates për dasmën e saj.

Cilla Black dhe Bobby Willis, 1969

Këto dy ikona e përforcuan trendin.

Gratë që nga ajo kohë filluan të adoptonin pamjen e Twiggy-t nga koka te këmbët, duke u rebeluar kundër prindërve të tyre.

Me shpejtësi në shekullin e 21-të, një version i rimenduar i minifundit u ringjall përsëri në fillim të viteve 2000. Idhujt e popit dhe personazhet e famshëm si Devon Aoki, Paris Hilton dhe Kelly Rowland u panë të veshura shpesh me funde mikro.

Devon Aoki, 2000
Paris Hilton, vitet 2000

Vitin e fundit, pas rikthimit të stileve Y2K, fundet e vogla janë rikthyer sërish në pasarela. Stilistët e kanë riinterpretuar dizajnin duke shtuar një prekje të estetikës dhe logove të tyre. Ky trend ka marrë përhapje gjerësisht në mbarë botën dhe mund të themi me bindje se minifundet janë ringjallur.