A e dini se El Azizia në Libi konsiderohet të jetë një nga vendet më të nxehta në planet? Në verën e vitit 1922, u regjistrua temperatura 57 gradë celsius (por tani shkencëtarët dyshojnë se ky numër është i vërtetë).

Kur temperaturat janë të larta duhet të kujdeseni më shumë për të ruajtur pamjen tuaj.

Më poshtë ju do të keni mundësinë të lexoni disa truke që mund t’ju ndihmojnë për t’u dukur bukur edhe kur jashtë është shumë nxehtë.

Si të shmangni djersitjen?

Problemi i parë dhe më i madh i shkaktuar nga moti i nxehtë është djersitja e tepruar. Ka disa këshilla të thjeshta që do t'ju ndihmojnë të hiqni qafe njollat nga rrobat:

-Zgjidhni rroba me ngjyrë të errët: ato ndihmojnë për të fshehur njollat e djersës.

-Zgjidhni veshje me mëngë.

-Vendosni deodorant përpara se të planifikoni të largoheni nga shtëpia. Deodoranti ka nevojë për kohë për t'u pranuar nga trupi. Koha më e mirë për të përdorur deodorantin është para se të flini në mbrëmje kur gjëndrat e djersës janë aktive.

-Në mot të nxehtë mos konsumoni pije të nxehta ose alkoolike dhe mos hani ushqime me erëza. Ato e bëjnë trupin tuaj të prodhojë më shumë djersë.

Gjithashtu, mos harroni se djersitja e tepruar mund të jetë simptomë e një çekuilibri hormonal ose probleme të tjera shëndetësore. Nëse kjo është diçka e re që nuk e keni pasur më parë, duhet të konsultoheni me një mjek.

Si ta bëni grimin të zgjasë?

Një problem tjetër i verës është shkrirja e grimit. Për fat të mirë, ka një mënyrë për të parandaluar këtë situatë të pakëndshme.

-Mos vendosni penel, zëvendësojeni atë vetëm me rimel.

-Pasi të lani lëkurën, vendosni një kub akulli në fytyrën tuaj. Kjo do të ndihmojë në shtrëngimin e poreve, freskimin e lëkurën dhe përbërja juaj do të jetë më rezistente ndaj nxehtësisë.

-Mos përdorni përbërjen dramatike që krijon linja dalluese si buzëkuqi mat.

-Në përgjithësi, rregulli "Less is more (Më pak është shumë)" vlen ditët e nxehta të verës. Pra, mos përdorni shumë produkte kozmetike dhe kujdesuni për lëkurën tuaj.