Roma njihet si Qyteti i Përjetshëm, por le ta pranojmë – pas disa ditësh që përpiqeni t’u shmangeni motoçikletave, që thithni ajrin e zonës urbane dhe që ndiheni të mbytur nga arti, arkitektura dhe monumentet, është koha për të shkuar në një vend qetësie.

Megjithëse ka rreth 20 parqe dhe kopshte të bukura brenda kryeqytetit italian, duke përfshirë Villa Borghese, Villa Ada dhe Villa Doria Pamphili, ju mund të jeni gati për të kaluar një ditë jashtë qytetit.

Këtu janë tre kopshtet e bukura të periudhës së Rilindjes që ju ofrojnë një udhëtim të mrekullueshëm njëditor jashtë Romës.

1. Villa D’Este

Një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Tivoli

Vetëm 30 minuta me makinë larg Romës (ose një orë me autobus ose tren), Villa d’Este është e njohur për dizajnin e saj të mrekullueshëm të kopshtit, të kompletuar me një shfaqje mahnitëse të shatërvanëve, të shpellave artificiale dhe madje edhe të një instrumenti muzikor që aktivizohet nga uji i shatërvanëve.

Vila u porosit nga kardinali Ippolito II d’Este, pjesërisht për të qetësuar veten e tij pasi nuk arriti të bëhej Papë. I përfunduar pothuajse në kohën kur Kardinali vdiq në vitin 1572, ky park u ble nga qeveria italiane në fillim të viteve 1900 dhe në 2001 u bë një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Ndërsa vizitoni vilën, duke përfshirë apartamentet e Kardinalit, duhet të merrni kohën për të shijuar edhe kopshtet dhe sistemin e jashtëzakonshëm të shatërvanëve.

Shatërvani me instrumentin muzikor fillon melodinë e tij në orën 10:30 dhe ju mund të arrini të ndiqni shfaqjen çdo dy orë. Sigurohuni që të shëtisni përgjatë mrekullisë së famshme të Njëqind Shatërvanëve – gati 300 grykë në formën e maskave. Një tjetër atraksion që nuk duhet humbur është Shatërvani i Bufit, i cili ka edhe zogj që lëvizin dhe këndojnë.

2. Parku Bomarzo Monster

Një shëtitje unike në Pyllin e Shenjtë

Pikërisht poshtë qytetit të vogël të Bomarzo-s i cili ndodhet në majë të kodrës, në mesin e shekullit të 16-të, Princi i Bomarzo-s, Vicino Orsini, bëri një nga vendet më të çuditshme dhe, në të njëjtën kohë, një nga vendet më magjepsëse të të gjithë Europës.

Orsini e quajti atë “korija e tij vogël dhe e thjeshtë”. Ky ishte vendi ku ai priste rregullisht kardinalët dhe fisnikërinë e kohës.

Dikur plot me shatërvanë të shoqëruar me pamje të mrekullueshme, parku kaloi në mospërdorim deri në vitet 1960 kur familja vendase Bettini e bleu këtë vend, e restauroi atë dhe e bëri të aksesueshëm për publikun.

Sot, ju mund të endeni përgjatë shtigjeve që ju çojnë nëpër një botë fantazie plot me sfinksa, gjigantë, krijesa të çuditshme, perëndi dhe perëndesha – të gjitha këto statuja janë skalitur në gurët gjigantë të lavës. E gjithë kjo përvojë është e gëzueshme dhe fëminore, një ndjesi që ngjason në të vërtetë me Lizën në Botën e ?udirave.

Ky park ka frymëzuar një sërë shkrimtarësh, muzikantësh dhe piktorësh, duke përfshirë piktorin spanjoll Salvador Dalí, i cili bëri një film të shkurtër për këtë park dhe krijoi një pikturë të bazuar tek ai.

3. Villa Lante

Pamje romantike dhe spektakli i shatërvanëve

Villa Lante u votua në vitin 2011 si Parku më i Bukur në Itali. E krijuar në të njëjtën kohë me Pyllin e Shenjtë, Villa Lante ruan të njëjtin stil, por është shumë më e rafinuar.
Përbërja e Villa Lante është shumë harmonike, duke mundësuar që një qetësi paqësore të hyjë në shpirtin e lodhur të udhëtarëve.

Ndërtimi filloi në 1511, dhe deri në vitin 1566 kopshti ishte plot me shatërvanë dhe dy shtëpi feudale binjake të kompletuara me afreske.

Një ujësjellës u ndërtua nga pronari i këtij kompleksi, Kardinali Gambara, për të furnizuar me ujë shatërvanët. Ai gjithashtu porositi një inxhinier hidraulik, Tomaso Chiruchi, për të rregulluar në mënyrë të përsosur giochi d’acqua (lojërat e ujit).

Këta shatërvanë dhe ujësjellës, të cilët vazhdojnë të funksionojnë edhe sot e kësaj dite, do t’i duken ?do vizitori tepër të këndshme dhe qetësuese. Turistët mund të enden nëpër kopshtin intim, duke u ngjitur në majë, ku pamja është e mrekullueshme.

Gjatë rrugës, ata mund të shikojnë Mensa del Cardinale (Tavolina e Kardinalit). Nuk është e vështirë të imagjinosh kardinalët dhe peshkopët e shekullit të 16-të duke darkuar rreth kësaj tavoline të gjatë prej guri peperino, të shoqëruar nga zhurma e një përroi freskues të freskët që kalon përmes saj për t’i mbajtur frutat dhe perimet të freskëta.

Villa Lante ndodhet shumë pranë qendrës së Bagnaia, një qytet mesjetar ku mund të shijoni një pije ose një vakt në sheshin kryesor. Pranë Villa Lante është një park i madh ku gjithashtu mund të gjeni lehtësisht një vend me hije për piknik.

Teksa vizitoni këto kopshte, duhet të mbani parasysh se dikur ato ishin resorte ekskluzive vetëm nga princat, udhëheqësit e kishës dhe fisnikëria e kohës. Pra, mos harroni të vlerësoni sintezën e veçantë të mendimit intelektual dhe të harmonisë artistike të secilit prej tyre.

Megjithëse këto kopshte dikur kishin shumë më tepër gravitacion sesa i japim ne sot, ato vazhdojnë të shfaqin lidhjen tonë të thellë njerëzore me botën natyrore dhe dëshirën tonë për të krijuar diçka të bukur dhe frymëzuese që harmonizohet në mënyrë të përsosur me natyrën /Travel Awaits/monitor/