Një çantë dore Hermes arriti një çmim rekord në një ankand të Sotheby's. Kjo është dëshmia e fundit që sendet e rralla luksoze shihen gjithnjë e më shumë si investime me vlerë nga investitorët dhe blerësit e pasur.

Çanta Himalaya Retourne Kelly 25 u shit për 352,800 euro ($538,755) në një ankand në Paris që përfundoi të enjten, tha Sotheby's.

Çanta e dorës me lëkurë krokodili në të bardhën e perlës, që të kujton një peizazh malor me dëborë, u shit pothuajse tre herë më shumë se vlerësimi i para-shitjes së Sotheby.

“Ky model shihet si një investim i vërtetë për një afat të gjatë”, tha Morgane Halimi, drejtuese globale e çantave dhe aksesorëve në Sotheby’s. “Është gjithashtu një nga çantat më të vështira për t'u marrë në një butik Hermes, duke ndihmuar në shpjegimin e çmimit të rishitjes.”

Kelly filloi si "sac a depeches" e Hermes në vitet 1930, por mori pseudonimin (dhe, më vonë, emërtimin zyrtar) pasi Princesha Grace Kelly u fotografua duke mbajtur një çantë të tillë në 1956-ën.

Çmimi rekord për një çantë luksoze në ankand mbahet ende nga Christie's, shtëpia e ankandeve në pronësi të Francois Pinault, e cila shiti një çantë Himalaya Retourne Kelly për 793,668 dollarë nëntorin e kaluar. Ajo kishte pjesë diamanti dhe ishte pak më e madhe.

Christie's po zhvillon një shitje duke filluar më 3 nëntor që do të përfshijë një çantë Himalaya Sellier Kelly 25, e prodhuar gjithashtu këtë vit, tha një përfaqësues.

Çantat më të vogla priren të preferohen nga blerëset, të cilat shpesh janë gra përgjithësisht në të 30-at dhe 40-at e tyre, tha Halimi.

Hermes International po përpiqet të rrisë kapacitetin e saj të prodhimit për produkte lëkure, sepse kërkesa tejkalon ofertën.

Burimi: Bloomberg

LEXONI EDHE:

Këto janë 10 çantat më të shtrenjta në botë