Bebe Vio është padyshim një simbol i këmbënguljes, i aftësisë për të kapërcyer vështirësitë që na vë jeta. Një sëmundje e rëndë në moshë të hershme, që i solli paaftësi, por edhe fitore e medalje të arta Paralimpike. Beatrice Maria Adelaide Marzia Vio është një shembull për të gjithë ne. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dihet historia e saj.

Kush është atletja më e famshme italiane paraolimpike?

Beatrice Maria Adelaide Marzia Vio, e njohur gjithashtu si Bebe Vio, është një sportiste italiane, kampione olimpike, botërore dhe evropiane. Më 28 gusht 2021 ajo fitoi medaljen e artë në Paraolimpiadën e Tokios. Të nesërmen ajo u diplomua si zëvendës kampione olimpike në garën ekipore.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Beatrice Maria Vio Grandis (@bebe_vio)

Sëmundja e Bebe Vios: meningjiti i tipit B

Bebe Vio ka lindur në Venecia dhe është rritur në Mogliano Veneto, me një vëlla më të madh dhe një vëlla më të vogël. Ajo e ushtronte sportin e skermës që në fillim, por në moshën 11-vjeçare, në vitin 2008, erdhi sëmundja: meningjiti i tipit B. Fatkeqësisht, vajza nuk ishte vaksinuar. Në lidhje me këtë, babai deklaroi:

“Kur ishte dhjetë vjeç ajo kishte bërë profilaksinë e meningjitit të tipit A. Pastaj mjekët na thanë se ajo ishte shumë e re për ta vaksinuar kundër B. Më mirë të prisnin derisa ajo të mbushte 14 vjeç. Ne u besuam, nga ana tjetër ishin specialistë. Fatkeqësisht gabuam: praktikisht 12 muaj më vonë vajza ime u kontraktua nga bakteri”.

Në vitin pasardhës vjen një qëndrim spitalor prej tre muajsh e gjysmë, me prerje të parakrahëve dhe këmbëve të nekrotizuara, rehabilitim. Që nga ai moment, Bebe Vio u bë dëshmitare për fushatat e vaksinimit kundër meningjitit.

Historia sportive e Bebe Vios dhe pasioni për skermën

Në vitin 2010 debutoi në Bolonjë, në vitin 2011 ishte kampione e Italisë nën 21 vjeç dhe në 2012-2013 kampione absolute e Italisë. Historia sportive e Bebe Vio është një rritje e shpejtë, e cila u zhvillua me ndihmën e mësueseve të saj: Federica Berton dhe Alice Esposito.

Titulli i parë botëror erdhi në vitin 2015, në Eger të Hungarisë, gjatë kampionateve të kategorisë. Në vitin 2016, në kampionatet evropiane absolute, ajo fitoi medaljen e arit individuale dhe atë të argjendit në ekip.

Suksesi i vërtetë erdhi me titullin olimpik në Lojërat Olimpike të Rio de Zhaneiros në 2016-ën, me fitoren 15-7 ndaj kinezes Zhou Jingjing. Dy ditë më vonë vjen medalja e dytë, me bronzin e fituar në testin ekipor.

Titulli i dytë olimpik mbërrin në Tokio 2021, sërish në garën individuale, i ndjekur nga argjendi në garën ekipore. 24 vjet dhe 4 medalje olimpike, duke përfshirë 2 të arta individuale. Karriera e Bebe Vios në skermë është e jashtëzakonshme dhe pritet të jetë e ndritshme për vitet në vijim.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Paralympics (@paralympics)